Největší žrouti elektřiny v domácnosti: Jak je zkrotit a při příštím vyúčtování zaplatit znatelně méně

Chytré řízení elektřiny je nejen ekologické, ale také ekonomické. Stačí si osvojit ty správné návyky a můžete skutečně ušetřit.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

V domácnosti se vyskytuje celá řada energeticky náročných spotřebičů. Někdy však můžete množství elektrické energie, kterou odebírají ze sítě, jednoduchými způsoby regulovat. Stačí si jen osvojit ty správné návyky a dodržovat je. I když to bude zpočátku vypadat těžké, nenechte se odradit – zkušenosti říkají, že návyk se dá vytvořit už za 21 dní.

Během pečení neotevírejte troubu

Pokaždé, když během pečení otevřete dvířka trouby, začne teplota v jejích útrobách klesat a vaše zařízení to musí kompenzovat spotřebou dalšího poměrně značného množství elektřiny. Pokud je to proto jen trochu možné, vyvarujte se neustálého otevírání dvířek. Díky tomu můžete při platbě za elektřinu velmi brzy skutečně ušetřit.

Vyměňte žárovky za energeticky úsporné

I když už klasické žárovky doma téměř nenajdeme, mnohé moderní náhrady nejsou tak úsporné, jak to na první pohled vypadá, proto se vyplatí sledovat údaje na obalu a přizpůsobit se jim. Energeticky úsporné žárovky jsou sice o něco dražší, ale ve skutečnosti se tahle investice velmi brzy vrátí, protože díky nim spotřebujete méně elektřiny.

Vypojte nepoužívané elektrospotřebiče ze zásuvky

Věděli jste, že nepoužívaná zařízení zapojená v sítí i nadále často nadále odebírají elektřinu? Jde sice o minimální množství, ale i to může být v konečném součtu významné. Vytažení nepoužívaných spotřebičů ze zásuvky je proto dalším skvělým nápadem, který vám pomůže ušetřit za elektřinu. A pokud je to jen trochu možné, snažte se u svých zařízení nepoužívat ani pohotovostní alias stand–by režim. I ten totiž nějakou elektřinu spotřebovává.

iZdroj fotografie: Piqsels

Jídlo vařte nejlépe zakryté

Nedáte dopustit na domácí pokrmy? Pak pro vás máme další tip na šetření elektřiny. Věděli jste, že důsledným používáním poklic na hrncích můžete zkrátit dobu vaření, a tím zároveň ušetřit za energie? Ano, opravdu se vyplatí pořídit přesně padnoucí pokličku na každý hrnec nebo pánev, které doma máte. Tímto způsobem totiž můžete ušetřit až 30 % energie běžně spotřebovávané na přípravu pokrmů.

Zapínejte pouze plnou pračku a myčku

Šetřit můžete také prostřednictvím optimálního využití domácích spotřebičů. A vše začíná už u nákupu – nekupujte si velkokapacitní pračku a myčku, pokud vaši domácnost tvoří pouze dva lidé a nemáte dojem, že by se v nejbližší době cokoliv změnilo. Nikdy také nezapínejte myčku, dokud není zcela plná a totéž pravidlo aplikujte i na pračku.

iZdroj fotografie: Unsplash

A pokud jste teprve ve fázi výběru domácích spotřebičů, pak rozhodně věnujte pozornost jejich energetickým štítkům. Myslete na to, že nákup energeticky úsporných zařízení se promítne do nižší spotřeby energie ve vaší domácnosti, a tím vám velmi účinně účty za elektřinu, což se může zvláště v dnešní době opravdu hodit.

Byt nikdy nepřetápějte

I na tohle pravidlo se vyplatí myslet – pokud se smíříte s trochu nižší teplotou v místnostech a místo přetápění budete raději podvečer (nebo i přes den) nosit teplejší oblečení, také výrazně ušetříte. Uvádí se, že snížení teploty v místnosti o pouhý jeden stupeň může ušetřit až 6 % nákladů na energie. A můžete v tom být i jistá romantika – vždyť zimní večery můžete bez problémů trávit s knihou pod dekou, a přitom popíjet horký čaj.

Jak plánujete omezovat spotřebu energie vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články