Jak ušetřit za splachování: Geniální trik s plastovou lahví ušetří 50 % nákladů

I malá domácí vychytávka vám může při spotřebě vody ušetřit tisíce korun ročně. Potřebovat budete jen malou PET lahev.

i Zdroj fotografie: dirtyboxface / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Splachování toalety se může zdát jako všední činnost, ale po několika chytrých úpravách se může stát oblastí, kde dokážete v domácnosti opravdu výrazně ušetřit. Stačí vám komu jen znát jeden opravdu šikovný trik.

Kolik vody spotřebuje splachování?

A opravdu to stojí za to. Starší záchodový systém může spotřebovat až 13 litrů vody na jedno spláchnutí, zatímco modernější a účinnější modely spotřebují přibližně 4 až 6 litrů, jak píše web BristolPost. Pro průměrnou čtyřčlennou rodinu to mohou být stovky litrů denně jen na splachování, což vede k vysokým účtům za vodu a zbytečnému plýtvání.

Jak nastavit množství vody při splachování?

Moderní systémy s dvojitým splachováním jsou podle portálu ManchesterEveningNews skvělou volbou pro ty, kteří chtějí mít pod kontrolou množství vody spotřebované na jedno spláchnutí. Tyto systémy mají obvykle dvě možnosti: plné spláchnutí, při kterém se spotřebuje více vody na pevný odpad, a úsporné spláchnutí na tekutý odpad, při kterém do odpadu odteče vody výrazně méně. Má to ale háček – musíte si pořídit kompletně nové splachovadlo a leckdy i novou toaletu. A co tedy s tím?

1 tableta a vodní kámen z WC zmizí jednou provždy. Nepochopíte, proč jste na tento elementární trik nepřišli dřív

Aby byla vaše toaleta zase jako nová, pomozte si jedním účinným prostředkem – docela obyčejným mýdlem. Funguje opravdu skvěle. iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne všechny totiž toalety reagují na snížené množství vody stejně a v některých případech může být nutné upravit umístění lahve nebo třeba množství písku.

Trik pro úsporu s lahví

Řešením je docela obyčejná PET lahev. Vezměte si čistou, prázdnou plastovou láhev o objemu 1,5 litru. Tato velikost je ideální, protože je dostatečně velká na to, aby vám něco uspořila, ale zároveň dostatečně malá na to, aby se vešla do většiny záchodových nádržek.

Naplňte láhev vodou a přidejte trochu písku nebo oblázků, abyste ji zatížili. Tím zabráníte tomu, aby v nádržce plavala. Pak už ji jen stačí vložit dovnitř. Ale pozor – vždy bezpečně mimo dosah ovládacích mechanismů. Po instalaci lahve toaletu několikrát spláchněte, abyste se ujistili, že vše funguje správně.

Proč se vyplatí dávat hřebíček do WC: Jediná hrstka působí jako čistič a osvěžovač v jednom

Čištění WC štětkou iZdroj fotografie: Pexels
Ne vždy musíte kvůli možné úspoře kupovat drahá mechanická řešení. Leckdy si vystačíte i s malou domácí vychytávkou.

Ne všechny totiž toalety reagují na snížené množství vody stejně a v některých případech může být nutné upravit umístění lahve nebo třeba množství písku. A pokud chcete toaletu skvěle vyčistit, můžete do svého běžného úklidu přidat i sůl z kuchyně, jak Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Jak při používání toalety šetříte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články