Kaštan má v lidové medicíně mnoho využití. Naučte se ho sbírat a zpracovávat tak, jak to dělali naši zkušení předkové.
Jírovec maďal (známý také jako kaštan nebo koňský kaštan), latinsky Aesculus hippocastanum, má velmi hojné lékárenské využití. Musíte ho však správně zpracovat, abyste maximalizovali množství účinných látek i jejich působení na tělo.
Jak pomáhá jírovec maďal
Jírovec maďal se v léčitelství používá pro výrobu tinktur nebo mastí. Jejich účinky jsou rozmanité. Pomáhají mimo jiné na tyto obtíže:
- na hemeroidy,
- tlumí svědivost ekzémů,
- urychlují vstřebání krevních podlitin a modřin,
- při léčbě křečových žil,
- jako podpora cév,
- na bolest kloubů,
- při zvětšené prostatě
- a působí proti průjmu.
Účinné látky v kaštanu
Hlavní skupinou účinně působících látek jsou triterpeny (v kaštanu jich najdete až 10 %). Ten primární označujeme jako aescin, který je zodpovědný za většinu účinků kaštanu. Nelze však zapomenout ani na flavonoidy jako quercetin, kaempferol a jejich deriváty.
Jak připravit tinkturu z kaštanů
Kaštany nasekejte, či alespoň v rámci možností podrťte. Poté je vhoďte do velké zavařovací sklenice, zalijte vodkou a nechte odpočívat 14 dní. Sklenici je ovšem třeba každých pár dní protřepat, aby se vše lépe promíchalo. Jakmile stanovená doba uplyne, je třeba tinkturu scedit a přelít do předem vymytých lahví.
Použití kaštanové tinktury
Kaštanová tinktura by měla být uchovávána na tmavém místě. Doporučuje se užívat 10 až 20 kapek denně na posílení cév, proti průjmu nebo při zvětšené prostatě. Kaštanovou tinkturu však lze použít i k potírání těla. Pomůže od bolesti kloubů či na nejrůznější ekzémy a kožní potíže.
Doporučuje se také lidem pracujícím často ve stoje, protože efektivně snižuje otoky nohou. Při zevním i vnitřním použití má kaštanová tinktura antibakteriální, protizánětlivé a stahující vlastnosti. Je-li aplikována masáží, pak je vhodná zejména na celulitidu. Ale pozor, vnitřně nesmí tinkturu z kaštanu užívat lidé s onemocněním ledvin a těhotné i kojící ženy.