Jeden lahváč a je vystaráno: Obsah živin v pivu zařídí rychlejší růst plodin

I docela obyčejné pivo se může stát pro vaši zahradu skvělým pomocníkem. Dokáže totiž rostlinám dodat všechny živiny, které potřebují.

Obsah živin v pivu zařídí rychlejší růst plodin – stačí ho jen chytře použít i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zalévat rostliny jen obyčejnou vodou je opravdu škoda. Místo toho jim během toho procesu dopřeje nějaké ty živiny navíc – třeba prostřednictvím oblíbeného piva. Živiny, které obsahuje, totiž mohou vaší zahradě ve vývoji opravdu skvěle pomoci.

Přínosy piva pro rostliny

Pivo obsahuje živiny, které mohou být pro růst rostlin velmi cenné. Jde například o cukry, aminokyseliny, vitaminy skupiny B, fosfor, hořčík a kvasnice. Tyto složky mohou stimulovat růst rostlin, posilovat jejich imunitu a zlepšovat vstřebávání živin z půdy.

Rostliny, které nemají rády zavlažování pivem

Ačkoli většina rostlin reaguje na zavlažování levným pivem dobře, některým rozhodně nevyhovuje. Zde je několik příkladů rostlin, které ho rozhodně neocení.

  • Brambory: Hlízy brambor obsahují vysokou koncentraci solaninu (přírodního toxinu). Zalévání pivem může jeho obsah zvýšit, čímž se brambory stanou nepoživatelnými nebo dokonce nebezpečnými pro konzumaci.
  • Cibule a česnek: Pivní závlaha může negativně ovlivnit vůni a chuť těchto plodin – což byste zcela jistě nechtěli.
  • Listová zelenina: Pivo může změnit chuť a strukturu listové zeleniny a mnohdy téměř odstranit její křehkost.
Jak pěstovat salát, aby nebyl hořký a potěšil váš šťavnatými listy iZdroj fotografie: Depositphotos

Správný způsob zalévání pivem

Při používání piva k zavlažování rostlin je třeba vzít v úvahu několik zásadních faktorů. Důležité je především ředění. Obvykle se doporučuje smíchat jeden díl piva se čtyřmi nebo pěti díly vody. Tím se zabrání přesycení půdy a přetížení rostlin nadbytkem živin.

K zavlažování je také vždy vhodné používat pivo s nízkým obsahem alkoholu nebo přímo to nealkoholické. Vysoký obsah alkoholu může mít nepříznivé účinky na rostliny i půdu. A v neposlední řadě myslete na to, že by se tento pomocník vždy měl používat jen jako doplňkový zdroj závlahy, nikoliv jako náhrada běžného zavlažovacího schématu. Jeho použití jednou do měsíce obvykle úplně stačí.

Jak hnojit pivem okrasné rostliny

Pokud byste rádi vyživili spíše svou okrasnou zahradu, pak musíte postupovat trochu jinak. Smíchejte jeden díl piva se třemi díly vody. Toto ředění zabrání přehnojení a zajistí všem rostlinám šetrné dodávání živin.

Obsah živin v pivu zařídí rychlejší růst plodin – stačí ho jen chytře použít iZdroj fotografie: VasenkaPhotography / Creative Commons / CC BY-SA.20

Zředěné pivo jemně nalijte kolem základny rostlin a zajistěte, aby se roztok dostal až ke kořenům. Vyvarujte se promáčení listů, protože nadměrná vlhkost na listech může vést k houbovým infekcím. Pivní hnojivo používejte jako doplňkové hnojivo, nikoli jako primární zdroj živin. Aplikujte ho jednou za dva až tři týdny, abyste předešli případným negativním účinkům.

Na co si dát pozor

I když může být použití piva v zahradě opravdu prospěšné, rozhodně není vhodné to s ním přehánět. A také je třeba zachovat jistou opatrnost. Doporučujeme proto opravdu pečlivě sledovat stav rostlin, které pivem zaléváte. Pokud vykazují negativní příznaky, například vadnutí nebo žloutnutí listů, je třeba tuto techniku omezit nebo dokonce zcela vyškrtnout.

Jaké alternativní způsoby hnojení používáte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články