Jedna lžíce sušeného česneku a orchidej pokvete cobydup

Docela obyčejný sušený česnek může být pro vaše orchideje doslova životabudičem – stačí jim ho jen jednoduše správně nadávkovat.

i Zdroj fotografie: Kuulin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje jsou proslulé svou podmanivou krásou, exotickým půvabem a vytrvalým kvetením. Pěstování a údržba těchto nádherných rostlin však může být náročným úkolem, jak píše web iReceptář. Pokud začnou žloutnout, měli byste vědět, že jedno překvapivé řešení může být ukryté přímo ve vaší kuchyni – jde o sušený česnek.

Zhodnoťte stav orchideje

Než začnete používat sušený česnek k oživení orchideje, je nezbytné zhodnotit celkový zdravotní stav rostliny. Opatrně vyjměte orchidej z květináčového substrátu a prohlédněte kořeny. Odstraňte ty odumřelé a rozkládající se a ponechte pouze 2 až 3 zdravé.

Úloha česneku při péči o orchidej

„Česnek má pozoruhodné antibakteriální a antioxidační vlastnosti, které mohou mít na orchideje dezinfekční účinek. Tyto vlastnosti z něj činí vynikajícího kandidáta na ozdravení rostliny, která se potýká s problémy. Nedám na něj dopustit,“ napsala nám do redakce čtenářka Markéta K. ze Znojma. Jak ho používá? Sepsala nám návod.

  • Stroužky česneku neloupejte. Místo toho je nakrájejte na malé kousky, se slupkou i se vším ostatním. Tyto kousky použijete k vytvoření roztoku.
  • Nasekané kousky česneku vložte do skleněné nádoby.
  • Do nádoby přidejte jeden litr teplé vody.
  • Do směsi přidejte lžíci medu. Med působí jako přírodní antiseptikum a stimuluje růst kořenů.
  • Přísady důkladně promíchejte a roztok nechte alespoň 4 hodiny odstát.

Po uplynutí doby louhování roztok přeceďte, abyste odstranili veškeré pevné zbytky. Je důležité zajistit, aby v roztoku nezůstaly žádné organické látky, aby se zabránilo hnilobě.

Aby byly vaše pokojové orchideje vždy co nejkrásnější, musíte jim dodat to správné množství živin – pomůže vám obyčejný česnek. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby byly vaše pokojové orchideje vždy co nejkrásnější, musíte jim dodat to správné množství živin – pomůže vám obyčejný česnek

Namáčení orchideje do roztoku

Jakmile je roztok česneku a medu připraven, postupujte podle následujících kroků, které napomohou k ozdravení vaší orchideje:

  • K roztoku přidejte další litr vody, abyste jej zředili.
  • Ponořte do něj orchidej přibližně na 30 minut.

1 šálek měsíčně a orchidej pokvete po celý rok. Vše zařídí mrkvová voda

Přesazování orchideje

Chcete-li orchideji poskytnout lepší podmínky k životu, zvažte její přesazení. Web Pěstujme doporučuje vhodný substrát (za mě je nejlepší piniová kůra s kokosovými chipsy – krásně drží vodu) a průhledný plastový květináč. Opatrně umístěte orchidej do nové nádoby a přidejte vybraný substrát. Ujistěte se, že v na něm nejsou žádné vzduchové mezery nebo kapsy. A abyste zajistili, že vaše orchidej bude i nadále prospívat a kvést, zvažte tyto další kroky:

  • Květináč s orchidejí ještě dva týdny zalévejte je zbylým roztokem česneku a medu, abyste zachovali výhody tohoto přírodního ošetření.
  • Pomocí vatového tamponu namočeném v roztoku jemně očistěte listy orchideje, a to jak z horní, tak ze spodní strany. Tento postup může pomoci prodloužit dobu kvetení rostliny.
Rozkvetlá orchidej iZdroj fotografie: Freepik
Docela obyčejný sušený česnek může být pro vaše orchideje doslova životabudičem – stačí jim ho jen jednoduše správně nadávkovat.

A prospívá jí také pravidelné větrání, které pozitivně ovlivňuje jejich růst. Chalupáři-Zahrádkáři ale varují před průvanem, který jí rozhodně nesvědčí. A vyzkoušet můžete i hnojení cukrem, o kterém jsme rovněž psali.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o orchidej?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články