Sousedovy větve přerůstají na váš pozemek? Zjistěte, kdy je můžete beztrestně ořezat nebo jak je to s úklidem spadaného listí

                   

Sousedské vztahy nebývají právě jednoduché. A pokud se do všeho ještě přimísí živá zeleň, prorůstající kupříkladu plotem nebo stínící vaše okna, může dojít i na velmi nepříjemný konflikt. Mnohdy mu však můžete jednoduše předejít tím, že využijete všechny možnosti, která vám do rukou dává zákon. A ten náš je v tomto ohledu naštěstí poměrně shovívavý.

Jak je to se sousedními dřevinami

Stačí se podívat na zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník § 1016. V něm se jasně hovoří o mnoha detailech, které by vás při společném sdílení plotu vůbec nenapadly. Než tedy přistoupíte k jakékoliv akci, vyplatí se zjistit, co je tu vlastně napsáno. I když například platí, že přečnívající větve stromu můžete odstranit, je to možné jen za určitých podmínek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obec vám s odstraněním nepomůže

Leckdy si na podobnou akci netroufáme sami, a proto bychom se rádi nechali zaštítit zodpovědnými úřady. Soused nekomunikuje, pak na něj zavoláme dřevorubce s pilou z obecního úřadu. Nebo ne? Bohužel, obec má v tomto případě jen funkci poradenskou. Rozhodně není v její kompetenci řešit zmíněné problémy jakkoliv za vás.

Větve, přečnívající ze sousedova pozemku

Ale pojďme se už podívat na konkrétní příklady. Zasahují větve stromu na váš pozemek a vám to překáží? Pak můžete souseda požádat o jejich odstranění. Ovšem nikdy ne ústně (tedy samozřejmě napoprvé to zkusit můžete, žádnou právní váhu to ale nemá). Pošlete mu dopis doporučenou poštou, v němž ho k tomuto kroku vyzvete. Pokud ani poté nebude nijak reagovat, můžete vše nadbytečné odstranit sami.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem pozor, k tomuto kroku je nutné vždy přistupovat ve vhodném ročním období. A vždy si tuto akci dobře promyslete, dost možná totiž potom budete muset škodlivost stromu obhájit při občansko-právním řízení, pokud na vás soused podá žalobu. A jak naložit se získaným dřevem? To je samozřejmě vaše.

Jak je to s plody nebo listím

A jak se zachovat, pokud k vám na zahradu padá sousedovo listí nebo plody? Je to jednoduché – posbírejte je. Co seberete, je vaše. Opět je samozřejmě vhodné vyzvat souseda k tomu, aby to udělal za vás a umožnit mu přístup na pozemek. Pokud však nereaguje, klidně si nasbíraná jablíčka nebo švestky nechte a použijte je třeba pro výrobu koláče nebo dobré pálenky (samozřejmě na specializovaných místech).

Potýkáte se také s bezohlednými sousedy nebo se vám zatím podobné peripetie vyhýbaly obloukem?

I staré stromy si zaslouží řádnou péči. Naučte se kupříkladu to, jak prořezat 5 let zanedbávanou jabloň, abyste jí nijak neublížili
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články