Když soused seká trávník v 6 ráno aneb co dělat namísto zbytečného rozčilování

Ne vždy jsou sousedské vztahy ideální. Někdy však lze mnohé nepříjemnosti vyřešit jinak, než jen pouhým hněvem.

Když soused seká trávník ráno – poradíme vám, co dělat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Představte si, že je víkend a vy si užíváte klidného spánku, když najednou… Váš soused nastartuje svou sekačku na trávu. I ten nejklidnější člověk by nejspíš v takové situaci rychle vypěnil. Co tedy v takovém případě dělat?

Jaké jsou možnosti řešení

Majitelé domů se zahradami se často uchylují k sekání trávníků o víkendech, kdy mají trochu více volného času. Bohužel mnoho z nich začíná svou práci brzy ráno, a to samozřejmě ke zděšení svých sousedů. Zjistěte, zda existují nějaké předpisy, upravující povolené hodiny sečení a jak nejlépe reagovat, když zvuk sekačky na sousedním pozemku naruší vaše klidné ráno.

Proč sekat trávník v 6 ráno

I když to může být pro někoho nepříjemné, k sekáním trávníku v časných ranních hodinách je racionální důvod. Právě v této době jsou totiž rostliny nejodolnější a lze je snadno posekat bez rizika jakéhokoli poškození. V podobném stavu se znovu nachází až večer. V době veder je však vždy vhodné posekat trávník opravdu brzy ráno.

Je dovoleno sekat trávník v 6 ráno a v neděli?

Bohužel ano. Neexistují žádné zvláštní předpisy, které by určovaly dobu sečení. Jediným časovým rámcem, který je třeba respektovat, je doba nočního klidu, která obvykle trvá od 22:00 do 6:00. A totéž platí i pro sekání trávy v neděli – a to i když si většina lidí myslí, že v tento den by se pracovat nemělo (dlužno říci, že tato víra převládá spíše ve venkovských oblastech). Mohou však existovat některé místní vyhlášky, jež mohou na lokální úrovni tuto činnost omezovat. Vyplatí se tak poptat na obci.

Jak je to s profesionálními službami?

U nich si mohou ubýt milovníci klidu jistí, že nikdy nezačnou sekat trávník bezprostředně po skončení období nočního klidu. Městské služby obvykle začínají fungovat po 8:00. Obvykle také nepracují o víkendech a svátcích. Zaměstnanci zodpovědní za údržbu zeleně v obytných komplexech obvykle pracují v obdobnou dobu, takže by neměli nikoho rušit ranním sekáním trávy. Pro jistotu však můžete své komunitě navrhnout, aby do svých předpisů zahrnula zákaz hlučných aktivit v určitých hodinách.

Když soused seká trávník ráno – poradíme vám, co dělat iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak je to se sekáním doma

Obyvatelé rodinných domů jsou v mnohem složitější situaci. Někteří se snaží vybrat hodiny, které nebudou nikoho rušit, ale není to snadný úkol. Ranní sekání, zvláště o víkendech, kdy má každý více volného času, může vadit sousedům, kteří si rádi pospí. Večerní sekání naopak odsuzují ti, kdo pořádají grilování nebo si prostě chtějí odpočinout v klidném prostředí svých zahrad. Nic jiného, než vzájemná domluva (a případná pomoc v podobě obecní vyhlášky) vám však pomoci nemůže. U vyhlášky si nezapomeňte zkontrolovat i další věci, třeba podmínky kácení stromů.

Kdy sekáte trávník v letních měsících vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články