Krtka ze zahrady vyžene podmáslí, nemůže ho ani cítit

Při vypuzení krtků se vyplatí používat pouze bezpečné a ekologické metody, které neohrožují zdraví a bezpečí zvířat a přírody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krtci mohou být pro zahradníky skutečnou pohromou. Tato malá stvoření nejsou roztomilá a přátelská zvířata, která vidíme v karikaturách, ale spíše vážní škůdci, kteří mohou na zahradě způsobit doslova zkázu. Krtci totiž budují spletité sítě podzemních chodeb, které mohou poškodit kořeny rostlin a znesnadnit chůzi nebo sekání trávníku.

Kdy nejlépe vypudit krtky

Zatímco v zimě jsou tato zvířátka mnohem méně aktivní, jakmile se oteplí, začnou se zase rozhlížet po svém království. To je ideální čas začít jednat a pokusit se je vyhnat ze zahrady. Jednou z přirozených a účinných metod k odpuzování krtků je použití podmáslí. Tento mléčný výrobek má silný a štiplavý zápach, který krtci nesnesou. Jednoduše nalijte podmáslí do krtkova tunelu nebo kolem oblasti, kde bývá často aktivní. Vůně podmáslí krtky odpudí a donutí k přesunu jinam (stejný účinek by měla mít také syrovátka).

Pomoci mohou šikovné bylinky

Další účinnou metodou je výsadba bylin a rostlin, které krtci nesnášejí. Vsadit můžete třeba na česnek, mátu a bazalku. Tyto rostliny mají silné vůně, které krtci opravdu nemají rádi a budou se jim vyhýbat.

Krtky ze zahrady vyžene nafta iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyrobte si užitečný odpuzovač

Kromě těchto přírodních metod existují i mechanické přístroje, jež se k odpuzování těchto mnohdy nežádoucích škůdců používají. Někteří zahrádkáři používají kolíky s nasazenými PET lahvemi nebo sonické odpuzovače na solární pohon, které vytvářejí vibrace a zvuky.

Co byste měli vědět

Je důležité si uvědomit, že krtci jsou citliví tvorové, a přestože se může jednat o škůdce, hrají také roli v ekosystému tím, že jedí škodlivý hmyz a provzdušňují půdu. Proto je důležité pokusit se je ze zahrady vyhnat humánním způsobem, který jim neublíží.

Jak na nepříjemné zápachy iZdroj fotografie: Depositphotos

Další metody pro vypuzení krtků

Pokud u vás podmáslí nezabírá nebo se zkrátka a dobře jeví jako příliš drahé, můžete vyzkoušet další šikovné metody.

  • Voda s mýdlem: Smíchejte vodu a mýdlo v poměru 1:1 a nalijte směs do díry v krtinách.
  • Koření: Nasypání silně aromatických koření (jako je například kajenský pepř, mletá hořčice nebo cibulový prášek) do krtiny má také rychlý účinek.
  • Vlasy: Zkuste do krtiny umístit lidské vlasy. Krtci nechtějí být v blízkosti lidí a rychle se odstěhují.
  • Silné vůně: Použití silných vůní, jako je naftalín, rozmarýn nebo eukalyptus může také odrazit krtky. Tyto vůně lze aplikovat do díry v krtčím kopci nebo do blízkosti místa, kde se krtci objevují.

Je důležité mít na paměti, že krtci jsou velmi odolní a schopni se rychle přizpůsobit novým podmínkám, takže je možné, že některé metody nebudou účinné. Je proto dobré vyzkoušet více různých způsobů zároveň.

Jak jste si s vyhnáním krtka ze zahrady poradili vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články