Krtci se na zahradě neukáží, vyžene je podmáslí a syrovátka

Zbavit se krtků není jednoduchý úkol. Dá se s nimi ale bojovat i přírodní cestou, například vysazením některých bylin, případně pomocí podmáslí.

Krtince na zahradě i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Krtince na zahradě nejsou nic pěkného. Nejen že krtci systematicky hyzdí vámi s láskou pěstované záhony, trávník a plodiny, je navíc poměrně těžké se jich dlouhodobě zbavit. Krtci jsou hmyzožravci a v půdě hledají žížaly, larvy hmyzu a malé brouky, svými cestičkami a pracně vytvořenými tunely ale způsobují zahrádkářům nemalé potíže a přidávají spoustu práce. Jak se jich jednoduše a ekologicky zbavit, aby se vaší zahradě vyhýbali obloukem?

Jak krtky vypudit ze zahrady

Krtek je poměrně plachý a negativně proto reaguje na hluk. Ve specializovaných prodejnách jsou lehce k dostání plašiče krtků, případně je možné do země zapíchat klacky nebo prázdné a čisté PET lahve, na které zavěsíte plechovky. Ty při poryvech větru a srážkách vydávají hluk, který krtky vypudí. Toto řešení je sice permanentní a spolehlivé, nicméně po estetické stránce lehce pokulhává.

Krtek je slepý a v prostoru se orientuje podle čichu, který má velmi dobře vyvinutý. Vsaďte proto na rostliny, které krtci opravdu nemají v oblibě a zaručeně tak po vaší zahradě nebudou prahnout. Mezi takové rostliny se řadí především aromatické rostliny a byliny, jako je česnek, máta, měsíček či cibule. Vysaďte tyto rostliny a bylinky v místech, kde krtky opravdu nechcete. Čím více jich tam nasadíte, tím větší je šance, že se na vaší zahradě už nikdy neobjeví.

Účinným pomocníkem je podmáslí se syrovátkou

Obyčejná syrovátka společně s podmáslím je kombinace, kterou krtci k smrti nenávidí. Tuto 100% přírodní a ekologickou směs můžete aplikovat přímo do krtinců a to po tak dlouhou dobu, dokud nebudete mít absolutní jistotu, že šli hrabat chodbičky do jiných zahrad. Stejně tak je možné vylévat přímo do krtinců i silně aromatický nálev z okurek, případně odvary z kůry citrusů, či esenciální oleje rozmíchané ve vodě.

Krtek vylézající z krtince iZdroj fotografie: Pixabay

Zbavit se krtka je běh na dlouhou trať a často je potřeba vyzkoušet vícero způsobů, než budete úspěšní. Přestože se říká, že kde se krtek vyskytuje, tam je kvalitní a dobrá půda, jeho nelítostné a systematické devastování zahrady může být nervy drásající.

Jaký je váš osvědčený trik na vypuzení krtka?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články