Prádlo měkké jako mráček: Žádná aviváž, jen pár kuliček alobalu

Naučte se prát své prádlo díky triku s kuličkami z alobalu. Fungují skvěle a stojí jen pár korun, navíc je použijete opakovaně.

Naučte se prát své prádlo díky triku s kuličkami z alobalu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naučte se prát své prádlo jako profesionál. Mohou vám pomoci docela obyčejné prostředky, například kuličky z alobalu. Na prádlo totiž mohou mít velmi pozitivní vliv, a to hned z několika důvodů. Navíc vám jich postačí jen pár a používat je můžete i opakovaně, takže značně ušetříte.

Jak funguje alobal v pračce

Kuličky z alobalu mohou pomoci při praní prádla tím, že zlepšují celkový průběh cyklu praní. Zbaví prádlo statické elektřiny a dokážou trochu přispět i k lepšímu rozpuštění pracího prostředku. Velmi účinné jsou ovšem i při sušení v sušičce A to jednoduše proto, že se během procesu sušení mnohokrát otřou o mokré prádlo a tím rozptýlí statickou elektřinu, která se při sušení tvoří. Tím pádem se prádlo méně lepí na sebe a je měkčí na dotek.

Kromě toho mohou kuličky z alobalu pomoci i s redukcí času sušení a snížením spotřeby energie. A to proto, že rovnoměrně rozptylují teplo v sušičce, umožňují lepší průběh cirkulace vzduchu a tím pádem i rychlejší sušení prádla. Kuličky z alobalu lze samozřejmě jednoduše vyrobit doma, stačí rozstříhat alobal na kousky velikosti asi 7 x 7 cm (tím si zároveň naostříte nůžky, pokud vše provedete správně) a z každého kousku vytvořit kuličku. Alobal se poté přidá do pračky či sušičky spolu s prádlem. Kuličky z alobalu jsou navíc plně recyklovatelné a lze je použít několikrát.

Domácí aviváž prádlo změkčí

Ovšem pomoci vám může i domácí aviváž, která rovněž prádlo zbaví statické elektřiny, jako bonus ho také změkčí. Recept na její výrobu je jednoduchý, budete potřebovat:

  • 2 šálky octa (bílého nebo jablečného)
  • 10 až 20 kapek esenciálního oleje (například levandule, máta, citron)
  • 1 litr vody
  • prázdnou nádobu
Kousek alobalu může rostlinám udělat opravdu cennou službu iZdroj fotografie: Depositphotos

Smíchejte 2 šálky octa s 1 litrem vody a přidejte 10 až 20 kapek esenciálního oleje. Můžete použít jakýkoliv esenciální olej, který máte rádi, ale nezapomeňte, že některé oleje jsou silnější než jiné, takže raději začněte s menším množstvím a podle potřeby přidejte více kapek. Hotovou směs nalijte do prázdné nádoby na aviváž.

Jak používat domácí aviváž

Při praní prádla přidejte asi ¼ až ½ šálku této směsi do posledního cyklu praní a ždímání. Tato domácí aviváž dodá vašemu prádlu velmi příjemnou vůni a pomůže ho změkčit bez použití agresivních chemikálií. Je důležité si uvědomit, že tato domácí aviváž obvykle nenahradí ty komerční zcela, ale může být použita jako jejich příjemnější, zdravější a především mnohem levnější alternativa. Místo aviváže může použít i jeden šálek obyčejného octa.

Ten představuje zdravější alternativu pro vaši kůži i životní prostředí. Je to proto, že běžné aviváže na prádlo často obsahují chemikálie, jež mohou dráždit kůži a jsou škodlivé pro přírodu. Skvěle také pomáhá změkčit prádlo a odstraňuje nepříjemné pachy. V neposlední řadě pak docela obyčejný ocet pomáhá udržovat barvy prádla svěží a zářivé po velmi dlouhou dobu. Pamatujte si však, že pokud máte velmi tvrdou vodu, nemusí ocet na výše uvedené úkoly stačit (je třeba ho zkombinovat ještě s nějakým změkčovadlem vody).

Jaké triky používáte při praní prádla vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články