Mandarinková kůra není odpad, ale účinné hnojivo. Zahradníci a pěstitelé její sílu dobře znají, musí se ale správně připravit

Mandarinková kůra rozhodně není bezcenným odpadem. Pokud se ji naučíte uchovávat, získáte skvělé hnojivo pro rostliny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Hanabishi / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mandarinky patří k velmi oblíbenému zimnímu ovoci. Jejich kůra však málokdy najde takové využití jako kůra pomerančová, která se leckde ještě suší a sbírá ve školách. Ale je to škoda, i ona totiž obsahuje množství prospěšných látek. Můžete ji například využít jako perfektní hnojivo pro pokojové rostliny.

Kůra z mandarinky – živiny

A co všechno vlastně obsahuje? Především jde o vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6 a B9, ale i mnohé cenné minerály jako například hořčík, železo, selen, zinek, fosfor, vápník a draslík. Vyplatí se je proto nasušit a následně rozdrtit na prášek. Ten lze poté přidat k pokojovým rostlinám jako hnojivo – postačí jedna lžička na středně velkou rostlinu za měsíc (prášek je vhodné zamíchat do půdy a rostlinu zalít).

Přírodní osvěžovač vzduchu z mandarinek

Ale výroba hnojiva z mandarinek není jedinou možností, jak zužitkovat jejich kůru. Skvěle se osvědčuje například i přírodní osvěžovač vzduchu. A jak ho připravit? Kůru z mandarinek stačí rozložit na papír a nechat na teplém místě usušit. Jakmile budete mít hotovo, doporučujeme je nasypat do malých plátěných sáčků a zavázat. Tento domácí osvěžovač vzduchu poté vložte do šatníku nebo třeba i přímo do bot, pokud vás trápí jejich zápach.

Jak využít kůru od mandarinek iZdroj fotografie: Depositphotos

Čistič z mandarinkové kůry

Ovšem zbytky z mandarinek můžete použít i jako domácí čistič. Stačí je vložit do rozprašovače a zalít octem. Poté vše nechte několik hodin louhovat, aby se ingredience dobře spojily, a máte hotovo. Jediné, co teď musíte udělat, je postříkat všechny špinavé povrchy tímto čističem z mandarinky a nechat chvíli působit. Skvěle funguje zejména na nejrůznější usazeniny v koupelně. Ty už pak stačí jen jemně otřít houbou a vaše koupelna se bude lesknout čistotou.

Mandarinky pomohou proti škůdcům

Nejrůznější škůdci se mohou v našich domácnostech objevit i v zimě. Rostliny však před nimi můžete ochránit právě díky mandarinkám A jak? Stačí je rozložit do květináčů, respektive na povrch zeminy. Jejich specifická vůně většinu škůdců odežene. Je však třeba pamatovat na jejich častou výměnu, jinak totiž velmi brzy přestanou fungovat.

Sirup z mandarinek na imunitu

Kůra z mandarinek je (stejně jako plody samotné) velkou zásobárnou vitamínu C, a právě proto se vyplatí připravit si z ní sirup. A kde začít? Samozřejmě dobrým vydrhnutím kůry (pesticidy odstraníte koupelí v jedlé sodě). Kůru poté nasypte do sklenice a zasypte je cukrem (ten můžete nahradit medem).

Jak vyrobit čistič z kůry citrusů pro domácnost iZdroj fotografie: Depositphotos

Vše uzavřete a nechte několik hodin odpočívat, dokud kůra nepustí šťávu (ideální je odležení přes noc. Tu poté přeceďte do jiné sklenice a uzavřete. Tento sirup konzumujte při nachlazení po lžičkách alespoň dvakrát denně.

Jak využíváte kůru z citrusů vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články