Léčivá rostlinka zvaná popenec. Nenápadný plevel má větší sílu než kdejaká kupovaná léčiva

                   

Mnoho lidí zná popenec obecný pouze jako obyčejný plevel, který kazí dobrý dojem upravené zahrádky, a je tak nutné ho pravidelně vytrhávat. Už méně lidé však ví o úžasných léčitelských vlastnostech této rostlinky. Proto pokud na něj narazíte, hned ho nevyhazujte, zkuste využít jeho přírodní síly a uvidíte, že nebudete litovat.

Lidé věřili v jeho zázračnou moc

To, že příroda je mocná, nám dává vědět pomocí různých úkazů, a to především prostřednictvím sebe sama. Nejrůznější rostlinky a bylinky mají totiž mnohdy mnohem větší sílu než kdejaká kupovaná léčiva. V to od pradávna věřili i naši předkové, kteří sílu přírody využívali hojně a kde se dalo. Výjimkou nebyla ani drobná nenápadná rostlinka se zubatými lístky a malými modrofialovými kvítky, které se říká popenec obecný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ačkoliv je dnes tato rostlinka brána jako obyčejný plevel, nebylo tomu tak vždy. Naši předkové ji totiž sbírali, sušili a užívali jak v léčitelství, tak při přípravě pokrmů a mnoha dalšího. Dokonce také věřili, že její drobounká kvítka mají zázračnou moc, která je ochrání před morem nebo očarováním zlými kouzly. Díky velkému podílu vitamínů je totiž popenec velmi dobrý jako první pomoc při zánětech, onemocněních horních cest dýchacích, zmírňuje ale také ekzém a kožní vyrážky a pomáhá i v boji proti křečovým žilám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Využití, které se neztratí

Ať už se vám chce nebo nechce věřit povídačkám o zázračných účincích této rostlinky, jedno se jí upřít nedá. A to fakt, že v léčitelství má skutečně svou sílu, která rozhodně není k zahození. Je v ní totiž obsaženo velké množství vitamínů A a C a také značné množství silic a tříslovin. Ty jsou vhodné především při problémech s trávením nebo nadměrným nadýmáním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Popenec však vskutku dokáže pomoci i při kašli, horečce a problémech horních cest dýchacích, protože účinně rozpouští hleny a zbavuje tělo bakterií. Obklady z této rostlinky také zmírňují alergické reakce, kožní problémy, ekzém a křečové žíly. Čaj z luhovaných lístků popence bojuje s příznaky únavy a stresu, protože má výrazné uvolňující účinky, které jsou mnohdy nejen balzámem pro tělo, ale také pro duši.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy a jak ho sbírat

U popence obecného je možné sbírat nať i mladé lístky, které mají velmi výraznou a pronikavou chuť. Ty poté stačí jednoduše usušit a držet na teplém a suchém místě, dokud je nespotřebujete. Období pro sběr je nejvhodnější kolem dubna a května, kdy má tato rostlinka největší rozkvět a také sílu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Usušená nať je poté výborná na čaje i na vaření, kdy ji jednoduše podle chuti můžete přidat k masu či omáčkám nebo čerstvě nasekanou i do salátů, pomazánek nebo zdravého smoothie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články