K českým hranicím se blíží listokaz japonský: Destruktivní škůdce dokáže zničit každou rostlinu

Aktuálně se listokaz japonský vyskytuje v Německu a odtud je to už do ČR coby kamenem dohodil. Je velmi nebezpečný.

i Zdroj fotografie: KKPCW / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Seznamte se s broukem Popillia japonica, známým jako listokaz japonský (což přímo odkazuje na zemi jeho původu). Tento malý, ale nápadný brouk má kovově zelenou hlavu a hnědavé kryty křídel, takže podle webu BioLib upoutá pozornost na první pohled. Zaujmout by vás však neměl jen jeho vzhled, ale také jeho ničivý apetit, a to zejména v oblastech, kde nemá přirozené nepřátele, jako je právě Evropa, kde se v posledních letech šíří.

Život pod zemí: Nenasytné larvy

Životní cyklus listokaza je svým způsobem fascinující. Samičky brouků kladou vajíčka do půdy, kde se z nich líhnou larvy. Ty tráví několik měsíců pod zemí, kde se hltavě živí kořeny různých rostlin, zejména trav. Tento podzemní způsob života tedy způsobuje značné škody na trávnících a pastvinách, jak je uvedeno na stránkách ZahradaWeb.

Alobal zbaví příbory nečistot a dodá jim znovu zářivý lesk

Alobal nevyhazujte, pokojové rostliny ochrání před nemocemi a škůdci

K českým hranicím se blíží nebezpečný brouk, který dokáže značně poškozovat rostliny. Aktuálně už je v Německu. iZdroj fotografie: Pixabay
K českým hranicím se blíží nebezpečný brouk, který dokáže značně poškozovat rostliny. Aktuálně už je v Německu.

Když se zima změní v jaro, larvy se zakuklí a nakonec se z nich vylíhnou dospělí brouci. A když se ze svého úkrytu vynoří, také neztrácejí čas a začínají se živit nadzemními částmi rostlin. Leckdy to vypadá, jakoby se po zahradě doslova přehnalo stádo sarančat. A málokoho by přitom napadlo podezřívat z těchto nekalých aktivit tohoto krásného brouka, ukrytého mezi větvičkami.

Evropská invaze: Brouk, který se vymkl kontrole

Listokaz japonský byl poprvé spatřen v severní Itálii v roce 2014 a od té doby rozšířil své teritorium na více než 16 000 km2 včetně některých oblastí ve Švýcarsku. Jeho výskyt byl dokonce začátkem léta zaznamenán v centru Basileje na trávníku místního fotbalového stadionu.

Mšice spolehlivě odežene mýdlová voda, už se nikdy nevrátí

Dejte mšicím sbohem: K pochytání škůdců na zahradě stačí obyčejná plastová lahev

Tento malý, ale nápadný brouk má kovově zelenou hlavu a hnědavé kryty křídel iZdroj fotografie: Pixabay
Tento malý, ale nápadný brouk má kovově zelenou hlavu a hnědavé kryty křídel.

Do roku 2022 se brouk dostal až do německého Freiburgu, kde jeho zjištění přimělo úřady k okamžitým opatřením. Ta bohužel nebyla stoprocentně úspěšná a brouk se šíří dál. Pravděpodobně ho tak už brzy vidíme i na českých zahradách. Nebezpečné však mohou být i rostliny, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

S jakým nejnebezpečnějším škůdcem se aktuálně na zahradě potýkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články