Bydlet je možné takřka všude, včetně těch nejméně obvyklých míst. Důkazem toho je mladá rodina z amerického Marylandu. Ta ve snaze nalézt budovu vhodnou k přestavbě koupila starý kostel, který renovovala do takové podoby, aby v jeho prostorech bylo možné pohodlně žít.
Proč zrovna tento kostel?
Že je budova kostela tím pravým místem, kde chtějí strávit značnou část svého života, věděli Anastasiia a Gunther hned, co ji spatřili. Uchvátilo je zejména kouzlo celého místa a majestátnost této staré budovy. Při bližším pohledu odhalili řadu ručně vyřezávaných exteriérových prvků – ty mladý pár v jeho rozhodnutí ještě více utvrdily.
Zatímco Anastasiia neskrývala nadšení ze zevnějšku, jejího partnera zaujal spíše interiér. Konkrétně hlavní sál celého objektu, jeho vysoké stropy a rozměrná gotická okna přinášející velké množství denního světla. Od první chvíle, co do těchto prostor vešel, se v Guntherově mysli zrodila představa rozměrné a zároveň útulné místnosti, kde bude moci trávit čas nejen se svojí rodinou, ale také se svými přáteli.
Místo s bohatou historií
Po tomto prvním setkání začali Anastasiia s Guntherem pátrat po historii objektu, jenž je natolik oslovil. Budova kostela byla postavena v letech 1900 až 1901 podle návrhu architekta Henryho Martyna Congdona.
Nahradila tak původní dřevěný kostel, který roku 1899 zničily plameny mohutného požáru. Ten nesl název „kostel Všech svatých“, tím pádem byl i jeho nástupce pojmenován stejně.
Na první pohled krásné, ale…
Jako tomu u starších budov podobného rázu bývá, ani u této se její noví majitelé neobešli bez investic do rekonstrukce. Zejména dřevěné části interiéru vyžadovaly důslednou péči – byly totiž napadeny termitem a bez jakéhokoliv zásahu by svým čerstvým obyvatelům dlouho neposloužily.
Kromě samotných oprav si značnou sumu peněz vyžádaly také znalecké posudky a návštěvy odborníků. Jimi se Gunther rozhodl prodejci dokázat, že se budova nachází v nepříliš dobrém stavu, tudíž původní cena, za kterou byl kostel na prodej, byla vzhledem k následným nevyhnutelným investicím příliš vysoká. To si ostatně mohl dovolit – spolu se svou partnerkou byli jedinými zájemci o koupi.
Dům všech svatých
Poté, co bylo vše potřebné spojené s koupí kostela vyřízeno, přejmenovali jej jeho novopečení majitelé na Dům všech svatých a pustili se do jeho renovace. Ta vyžadovala spoustu úsilí. Nutné bylo prostory, jež byly odsvěcené v 70. letech minulého století, důkladně vyčistit. Problém představoval také fakt, že budova nebyla nikdy dlouhodobě vytápěna, tak, aby v ní bylo možné žit i během chladnějšího období.
Všechno je jednou poprvé
V některých případech se těch ‚poprvé‘ sejde najednou hned několik. To byl případ i rekonstrukce Domu všech svatých. Podle slov Anastasiiy nastala v jejím průběhu řada situací, s nimiž se oba partneři museli vypořádat, aniž by s nimi měli jakékoliv předchozí zkušenosti. Oříškem byl pro Gunthera například proces umisťování krbu. Ač s počáteční nejistotou a značnou dávkou pochybností a problémů, dopadla i tato součást renovací dobře a přinesla cenné zkušenosti.
Stejně jako tři předchozí majitelé, rozhodl se i mladý pár pro zachování původního rázu budovy. Učinili tak s respektem k místu i materiálům, jež byly ke stavbě použity. V průběhu oprav nebyly odstraněny ani jakékoliv původní detaily. Všechny nově přidané prvky byly přistaveny tak, aby bylo v případě potřeby možné je odejmout bez jakéhokoliv narušení těch původních.
Budova, kterou sledují tisíce lidí
Příběh svého bydlení se rozhodla Anastasiia sdílet na Instagramu. Na této platformě vytvořila účet allsainthouse speciálně věnovaný všemu, co se s tímto neobvyklým příbytkem pojí.
Pravidelně zde přidává příspěvky týkající se každodenního života, který se odehrává v prostorech kostela, pečlivě dokumentovala také průběh rekonstrukce a všechny strasti s ní spojené, nezapomíná však ani na historii, která je s místem úzce spjata.