Proti mechům na stromech lze bojovat jednoduchou metodou. Osvědčený postřik si snadno namícháte doma.
Mechy a lišejníky mohou stromy obtěžovat a někdy je dokonce poškozují, jak upozorňuje web Region.Rozhlas. Síran měďnatý naštěstí nabízí účinné řešení tohoto problému – a jeho aplikaci navíc zvládne každý. Já jsem toho důkazem.
Proč právě síran měďnatý?
Síran měďnatý, fungicid a baktericid, proniká do jádra problému tím, že se zaměřuje přímo na porosty mechů a lišejníků, aniž by poškodil samotný strom – tedy za předpokladu, že je používán opatrně a správně. Tato účinná sloučenina totiž rychle narušuje buněčné procesy těchto nežádoucích organismů, což nakonec vede k jejich úhynu. Jak na přípravu roztoku? S tím nám poradil čtenář jen T. z Hořic.
„Rozpusťte malé množství síranu měďnatého ve vodě. Běžný poměr je 1 polévková lžíce síranu měďnatého čtyři litry vody. Míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Poté hotový roztok aplikujte pomocí rozprašovače přímo na postižená místa stromu. Stříkejte, dokud roztok nezačne stékat z kůry. K aplikaci přistupte za suchého a klidného dne, abyste zajistili maximální absorpci a minimální šíření na nechtěná místa. Ideální dobou pro aplikaci je časné jaro nebo pozdní podzim, kdy stromy spí. Ale pokud vám lišejníky dělají problémy, klidně se na to vrhněte teď.“
Mechanické metody odstraňování
Stejně jako síran měďnatý působí podle webu NašeZahrada i ten železitý. A jak postupovat dál? K jemnému odstranění mechů a lišejníků z kůry bez poškození stromu po několika dnech použijte měkké kartáče nebo škrabky. Pracujte opatrně, začněte u paty stromu a postupujte směrem nahoru. Vyvarujte se také drážkování kůry, abyste zabránili zanesení infekce.
A abyste napříště výskytu těchto organismů zabránili, pak pravidelně prořezávejte koruny stromů, abyste zlepšili cirkulaci vzduchu a pronikání světla. Snížíte tak vlhkost a zastínění, ve kterých se mechům a lišejníkům daří. Například s prořezáváním švestek poradili Chalupáři-Zahrádkáři zde.