Švestek budou stovky kilogramů, zařídí to jednoduché prořezávání

Slivoně jsou na střih nenáročné, ale nějakou tu péči stejně potřebují. A ideální čas pro jeho provedení je právě teď.

Prořezávání švestky na podzim: I pár střihů zajistí úrodu v příští sezóně i Zdroj fotografie: Nenad Markovič / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Slivoně bývají běžnou součástí mnoha zahrad, a to z dobrého důvodu. Jejich plody různých barev a tvarů totiž nabízejí nádhernou kombinaci sladké a trpké chuti, a proto jsou mezi milovníky ovoce velmi oblíbené. S přibývajícími lety však mají stromy tendenci plodit méně, což lze přičíst obvykle především přehuštění koruny a zakrnělému růst mladých větví, který s tím první problémem přímo souvisí, jak píše i web Gardeners Path.

Proč prořezávat švestky právě teď

Abyste poklesu produktivity zabránili, je nezbytné u vzrostlých švestek provádět zmlazovací řez – a to podle mých zkušeností nejlépe každé dva až tři roky Pokud je tento postup proveden správně, může strom oživit a zajistit bohatou úrodu v následující sezóně, jak jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři psali. A proč tento úkon provádět právě teď?

  • Prevence chorob: Stromy v sobě mají po nástupu jara novou energii což znamená, že jsou méně náchylné k chorobám. Snižuje se tak riziko vniknutí infekcí do otevřených ran, které po prořezávání zůstaly.
  • Podpora tvorby plodů: Tento řez také řez pomáhá stimulovat nový růst, takže přinese v nadcházející sezóně plody a zajistí bohatou úrodu.
  • Lepší cirkulace vzduchu: Prořezávání koruny umožňuje lepší cirkulaci vzduchu a pronikání slunečního světla. To má zásadní význam pro snížení rizika vzniku houbových chorob během chladných deštivých podzimních měsíců a zlepšení kvality ovoce.

Jak ideálně připravit kvas na slivovici podle našich předků? Častou chybou je propadnutí kvasného klobouku

Odstranění odumřelých nebo nemocných větví a úprava křížících se nebo přehuštěných větví podporuje celkové strukturální zdraví stromu a předchází budoucím problémům,“ radí náš čtenář pan Milan P. z Litomyšle, který v minulosti vlastnil i malé zahradnictví a ty nejlepší informace má tak z první ruky. A nezapomeňte se zaměřit i na větve s lišejníky, na což jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři také upozorňovali.

Zastřihnutí větví stromu iZdroj fotografie: Piqsels
Aby slivoně skvěle plodily nejenom letos, ale i po mnoho dalších sezón, je třeba se o ně správně postarat. Mnohdy postačí i trochu seříznutí

Podpořte nový růst větví

Chcete-li podpořit nový růst, zkraťte některé starší větve, které nenesou ovoce. Selektivním zastřižením větví přesměrujete energii do mladších, produktivnějších výhonů, jak informuje web Gardeners World.

Jak se o své slivoně staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články