Zavěste sáček s vodou a mincemi za okno. Geniální způsob, jak jednou provždy odehnat všechen hmyz z domácnosti

Obyvatelé Floridy jak první přišli s šikovným trikem, který vám pomůže vyřešit jeden palčivý problém v domácnosti.

i Zdroj fotografie: abcMedia / Santeri Viinamaki / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S příchodem chladnějších dnů se do domácnosti začíná stahovat mnohý obtížný hmyz. Nejde jen o mouchy a komáry, kteří se vyskytovali v létě, ale i o množství dalších druhů. Ovšem obyvatelé tropických oblastí s tímto problémem bojují celoročně. A právě od nich pochází tento geniální domácí hack. Pokud byste někdy zavítali na Floridu, uvidíte, že mnozí obyvatelé domů mají za okny sáčky s vodou.

Lesklá plocha odradí hmyz

Ovšem tyto sáčky rozhodně nejsou prázdné. Naopak, kromě vody totiž obsahují i různé drobné mince. Nejde však o žádný talisman pro štěstí ani o samoúčelnou dekoraci – jejich účel je totiž docela jiný. Díky známému fyzikálnímu jevu totiž dokážou od návštěvy domácnosti odradit nejeden druh hmyzu. A podobný odpuzovač si můžete doma vyrobit i vy. Je opravdu levný, ekologický a přitom maximálně funkční.

Vše stojí na principu lomeného světla. Málokdo to ví, ale právě to je pro mouchy a jiné druhy hmyzu obzvláště nepříjemné. Evokuje jim totiž přítomnost vodní hladiny, takže k němu nelétají, aby se náhodou neutopily nebo nebyly uloveny například nějakou šikovnou rybkou či ptákem. A právě tohoto efektu můžete využít i v případě, že se je snažíte vypudit ze své domácnosti.

Lesklá plocha odradí hmyz iZdroj fotografie: Depositphotos

Trik s mincemi a sáčkem

Stačí si opatřit předmět, který skvělé zachytává sluneční světlo, a následně ho bez jakýchkoli zádrhelů distribuuje do prostoru okna, odkud obtížný hmyz přilétá. Na Floridě k tomuto účelu používají staré drobné mince, vyrobené z velmi lesklé slitiny. U nás stejnou funkci zastanou malé mince v hodnotě 1 až 5 Kč. Do sáčku stačí vložit dvě až tři, více opravdu není třeba. Poté už zbývá jen sáček napustit vodou a položit ho na vhodné místo.

Některé varianty tohoto triku říkají, že by mince měly v sáčku stát, aby bylo dosaženo co největší odrazivé plochy. To však naštěstí není tak úplně podmínka, obvykle tento trik funguje i bez tohoto opatření. Mince lze navíc v sáčku postavit jen těžko – mnohem lépe je to proveditelné v nádobě s vodu, ale ani tam nejde o jednoduchý proces. Nezapomeňte také na to, že sáček musí být vodou naplněn na maximum, aby celý trik opravdu fungoval

Co použít místo mincí

Nechce se vám takto plýtvat drobnými z peněženky? Pak mince nahraďte něčím stejně lesklým. Skvěle poslouží například obyčejný proužek alobalu, který do sáčku vložíte. Není třeba ho nijak mačkat – naopak, nejlepší službu vám udělá velká lesklá plocha. Snažte se ho pouze umístit tak, aby se jeho lesklejší strana nacházela v dosahu slunečních paprsků.

Lesklá plocha odradí hmyz iZdroj fotografie: Pixabay

Na co si dát pozor

Za určitých okolní může bohužel sáček naplněný vodou působit jako lupa, jejímž prostřednictvím může něco uvnitř vašeho domu začít hořet. Vyplatí se tedy nedávat sáček s vodou přímo do cesty těm nejsilnějším slunečním paprskům. Pro jeho plnou funkčnost plně postačí i polostín a vy se tak vyhnete riziku domácí katastrofy.

Dejte mince do sáčku s vodou a sledujte, co se stane pěkně názorně na videu

Jak obtížný hmyz vyháníte z domácnosti vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články