A mouchy už se v domě neukáží: Účinným vyháněčem je směs hřebíčku s bobkovým listem

Mouchy a další druhy hmyzu jsou v domácnosti nežádoucími hosty. Existuje však několik ekologických způsobů, jak se jich zbavit.

A mouchy už se v domě neukáží: Vyžene je směs hřebíčku s bobkovým listem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se v domácnosti objeví nežádoucí hmyz, nikoho to netěší. Obzvlášť pokud vám do místností nalétá hned několik much a začnou vám bzučet nad hlavou. Mnoho lidí volí jako první variantu pro boj s mouchami plácačku, ale občas je obtížné se trefit. Existuje také spousta chemických přípravků a pastí, které ale mohou mít špatné důsledky na lidské zdraví, jak informuje web iDnes. Naštěstí je možné sáhnout i pro přírodní pomoc.

Hřebíček, bobkáč a citron

Budete potřebovat hřebíček, bobkový list a citrony. Všechny tyto složky jsou totiž přírodními repelenty proti mnoha druhům hmyzu. Rozřízněte za pomoci nože citron na polovinu, do každé poloviny vložte 6–12 hřebíčků a položte je na talíř. Okolo nasypte několik bobkových listů, pokapejte je šťávou z druhé poloviny a máte hotovo. Pokud nemáte citron, nepanikařte, stejným způsobem můžete využít limetku, pomeranč nebo cibuli, jak radí magazín Bovram.

Tento trik na citronové bázi nejenže vytvoří ozdobu na jídelním stole a okolí příjemně provoní, ale také jako bonus odežene všechen obtížný hmyz (nejen mouchy). Ale nezapomeňte na to, že citron je třeba pravidelně měnit, protože se jeho účinnost postupně snižuje. Podle mých zkušeností to stačí jednou za dva týdny.

Hluchavkovité rostliny odpuzující komáry a mouchy. Vyplatí se mít je na záhoně nebo balkoně

Hřebíček v sáčku nebo ocet

Zkusit můžete také druhou variantu podobnou té s citronem. Postup je snadný. Vložte několik hřebíčků do látkového sáčku a vytvořte jakési zapínaní pomocí šňůrky nebo gumičky. Sáček s hřebíčkem pak dejte do místnosti, z níž potřebujete mouchy vypudit.

Otravné mouchy v domácnosti efektivně pochytá medová past iZdroj fotografie: Depositphotos
Dokud neudeří skutečně mrazy, bude boj proti nežádoucímu hmyzu nikdy nekončící nutností – ale nemusí tomu tak být navždy

Vyzkoušet proti mouchám můžete také techniku s octem, která je stejně účinná. Do hrníčku nalijte několik polévkových lžic klasického octa a přidejte několik hřebíčků. Směs pak umístěte poblíž oken, kde bude fungovat nejen jako odpuzovač na mouchy a hmyz, ale také neutralizuje nepříjemné pachy, jež se mohou ve vaší domácnosti držet. Mimochodem – hřebíček je vhodné zapíchat i do mýdla, získáte tak skvělý prostředek proti molům, jak si Chalupáři-Zahrádkáři ověřili.

Jaké domácí prostředky proti hmyzu používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články