Mšice raději utečou ze zahrady, odežene je mýdlová voda

Mšice patří na zahradě mezi velmi obávané škůdce. Pokud však proti nim zasáhnete včas, pak vám žádné škody nezpůsobí.

Mšice spolehlivě odežene mýdlová voda, už se nikdy nevrátí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obyčejné a levné šedé mýdlo má v domácnosti mnoho využití – hodí se mimo jiné i k boji proti mšicím. Těchto škůdců, kteří ničí rostliny na vaší zahradě, se tak s jeho pomocí můžete opravdu rychle zbavit. Stačí jen vědět, jak ho správně aplikovat.

Co je to šedé mýdlo

Šedé mýdlo, také známé jako marseilleské, je druh tradičního mýdla, které se vyrábí z přírodních surovin. Toto mýdlo pochází z regionu Marseille ve Francii a má dlouhou historii výroby, která sahá až do 17. století. Tradičně se k jeho výrobě používají rostlinné oleje, jako je například olivový, palmový nebo kokosový. Jeho specifická šedá barva pak pochází z popela, který se přidává při výrobě. Tento popel slouží jako alkalická složka, která umožňuje saponifikaci a přeměnu olejů na mýdlo.

Šedé mýdlo pomůže proti mšicím

Mšice napadají většinu zahradních rostlin, včetně okrasných keřů, ovocných stromů, zeleniny, obilovin a trávy. Vysávají šťávu z listů a stonků, čímž způsobují jejich deformace a zpomalují růst mladých sazenic. Navíc mohou přenášet i různé nemoci a rychle množí, a proto je nezbytné proti nim zakročit ihned, jakmile si jich všimnete. A pomoci vám může právě šedé mýdlo. Chcete-li si z něj připravit postřik proti mšicím, pak se jako první ujistěte, že jste koupili to správné Zkontrolujte, zda neobsahuje žádné vonné látky, konzervační látky nebo barviva.

Vyhněte se také mýdlu s přidanou solí, protože může mít na rostliny negativní vliv. Mýdlo nastrouhejte nebo rozdrťte, abyste usnadnili jeho rozpouštění. Přidejte ho do 10 litrů teplé vody a důkladně promíchejte. Jakmile se rozpustí, přelijte roztok do lahve s rozprašovačem. Pokud nepotřebujete tak velké množství, můžete množství mýdla a vody úměrně snížit (např. polovina kostky mýdla na 5 litrů nebo čtvrtina kostky na 2,5 litru).

Mšice spolehlivě odežene mýdlová voda, už se nikdy nevrátí iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak aplikovat mýdlovou vodu na mšice

Směs vody a šedého mýdla hojně nastříkejte na napadené rostliny. Nezapomeňte roztok aplikovat z obou stran listů, protože mšice se často shromažďují na jejich spodní straně. Výsledky byste měli vidět již následující den. Pokud jsou rostliny napadeny opravdu silně, opakujte ošetření, dokud všechen nežádoucí nezmizí. Vícenásobně aplikace se nemusíte nikterak obávat – šedé mýdlo je bezpečné pro rostliny i opylující hmyz.

Jak šedé mýdlo působí proti mšicím

Šedé mýdlo účinně bojuje proti dospělým mšicím i larvám. Jeho povrchově aktivní látky pronikají do těl mšic a způsobují jejich udušení. Detergent také rozpouští voskový povlak, který chrání těla hmyzu (účinky může ještě zesílit použití octa a máty). Poškození tohoto povlaku rovněž vede k rychlé smrti škůdců. Včasným ošetřením zasažených rostlin tak můžete zamezit jejich poškození a podpořit zdravý růst své zahrady ve všech ohledech.

Jak proti mšicím bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články