Nač pěstovat okurky na zahradě, když to jde i v pytli: Úroda bude velká, navíc se ušetří místo

Na pěstování okurek v pytlích není nic složitého. Díky správnému postupu si s tím poradí i amatérští zahrádkáři.

Nač pěstovat okurky na zahradě, když to jde i v pytli i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování okurek v pytlích je prostorově úsporná a vysoce efektivní metoda, která může podle webu MagazínDoma přinést úrodu srovnatelnou s tradičními záhony. Tato technika je vhodná zejména pro zahrádkáře s malými dvory nebo pro ty, kteří mají přístup pouze k balkonům.

V čem okurky pěstovat

Výběr vhodného pytle je pro úspěch pěstování okurek zásadní. V obchodech jsou k dostání ty specializované, určené přímo na pěstování, ale můžete také znovu použít třeba ty, ve kterých byla dříve uložena zemina, krmivo pro domácí zvířata nebo podobné věci. Vždy však volte prodyšné materiály, jako je třeba látka nebo juta, abyste zajistili dobrou cirkulaci vzduchu a zabránili přehřátí, které může být u černých plastových pytlů problémem, jak jsme se v redakci přesvědčili během minulé (opravdu horké) sezóny.

Na dně nebo v rozích pytle udělejte několik malých otvorů, aby tudy mohla odtékat přebytečná voda, což je zásadní krok, který zabrání hnilobě kořenů a dalším problémům souvisejícím s vlhkostí. A to je vlastně vše.

Cibulové slupky jsou dobrým hnojivem pro okurky. Listy nežloutnou, kořeny nehnijí

Jak začít s výsadbou

Na začátek umístěte na dno sáčku asi 5 cm malých kamenů, keramzitu nebo vrstvu stlačeného kokosového vlákna. To usnadní správné odvodnění a zabrání erozi půdy. Pytel poté podle návodu z webu Blíže k přírodě naplňte kvalitní zeminou smíchanou s kompostem a pomalu se uvolňujícím hnojivem, například síranem amonným, který je mezi zahradnickými odborníky velmi doporučován (dříve o něm psali i Chalupáři-Zahrádkáři).

Pěstování okurek v pytlích je opravdu velmi efektivní. A jako bonus je také velmi jednoduché – zvládne ho opravdu každý. iZdroj fotografie: Freepik
Pěstování okurek v pytlích je opravdu velmi efektivní. A jako bonus je také velmi jednoduché – zvládne ho opravdu každý

Pokud jde o výsadbu, v závislosti na velikosti pytle zasaďte dovnitř dvě až tři semena nebo sazenice. Vyvarujte se přeplnění, protože to obvykle (po počátečním boomu) vede k nedostatku živin a špatné cirkulaci vzduchu mezi rostlinami. Před výsadbou také půdu důkladně zalijte, aby byla rovnoměrně vlhká. Nakonec pytle postavte na sluníčko a sledujte, jak se vaší úrodě daří.

Návod na správné zaštipování okurek

Jaké jsou vaše triky na šetření prostoru při pěstování okurek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články