Podzim představuje skvělou příležitost, jak narušit životní cyklus slimáků a dopřát zahradě tolik potřebný odpočinek.
S odeznívajícím létem zůstávají slimáci velmi aktivní a hodují na pozdě zasetých plodinách a křehkých nových trvalkách. S přibývajícími dny a klesajícími teplotami (stačí už ty v rozmezí 10-12 °C) se však děje něco zvláštního. Zdá se totiž, jako by tito škůdci úplně zmizeli. Ale nenechte se mýlit – jen se schovali a připravují se na nový úder. Musíte proti nim tedy zasáhnout.
Úklid zahrady: Odstraňte úkryty slimáků
Prvním krokem v podzimním tažení proti slimákům je úklid zahrady a odstranění všech potenciálních úkrytů. I když je dobré ponechat na zahradě „trochu toho nepořádku“ pro užitečné živočichy (třeba ježky a přezimující hmyz), musíte na to jít chytře, radí web GardenersWorld.
Zlikvidujte proto především hromady listí, vysokou trávu, kameny a dřevo v blízkosti záhonů. Ty jsou totiž pro slimáky opravdu ideálním úkrytem, když se ochladí (to už totiž obvykle od zdrojů své potravy nedokážou odlézt nikterak daleko). A čím blíže jsou tato útočiště k záhonům, tím větší je pravděpodobnost, že se slimáci na jaře objeví a zamíří přímo k vašim rostlinám.
Zaměřte se na jejich vajíčka: přerušte jejich životní cyklus
I když dospělé slimáky odstraníte, zůstává tu stále ještě jeden problém – podle webu GardenDesign jde o jejich vajíčka ukrytá v půdě. Tyto drobné bílé kuličky se obvykle nacházejí pod povrchem starých, zanedbaných zahradních záhonů nebo v zamulčovaných oblastech kolem stromů a keřů.
Klíč k úspěšnému boji? Zničit tato vajíčka dříve, než se vylíhnou. Začněte proto tím, že na všech těchto místech převrátíte půdu. Tím se dostanou na povrch a budou tak vystavena působení povětrnostních vlivů. Nízké teploty nebo ještě lépe mráz pak už zbytek práce udělají za vás.
Používejte přírodní prostředky: Žádné chemické prostředky nejsou potřeba
A zapojit můžete i sílu přírody. Jednou z nejúčinnějších metod je kopřivový nálev z kopřiv. Jednoduše je na několik dní zalijte vodou a poté hotový roztok nalijte na půdu. Nejenže tím zahubíte vajíčka slimáků, ale také obohatíte své záhony o důležité živiny (ve hře je kupříkladu vápník, draslík, železo a vitaminy A, B, C a E).