Co se zbytkem nepoužitých roušek: Během pár minut se z nich dá vyrobit osvěžovač do toalety

Nepotřebné roušky by byla škoda vyhazovat. Můžete je ještě použít například k osvěžení toalety, hotovo budete mít za pár minut.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po pandemii koronaviru zbyla v řadě domácností ještě zásoba roušek. Rozhodně však nejde o bezcenný odpad, který by patřil do koše. Naopak. Pokud je ještě šikovně využijete, můžete si z nich vyrobit velmi levný osvěžovač do toalety. Pokud ho navíc naplníte tou správnou náplní, pomůže vám ji i dezinfikovat.

Jak vyrobit dezinfekci do toalety

Roušky mají jednu velkou výhodu – mají totiž na sobě několik vrstev materiálu, takže z nich snadno lze vytvořit šikovný sáček. Musíte jen vědět, jak na to. Nejdříve nůžkami roušku na jedné straně rozstřihněte. Tím se dostanete dovnitř a budete ji moci něčím naplnit.

Chcete-li vytvořit přírodní osvěžovač toalety, použijte citron. Stačí ho nakrájet na kousky a vložit do roušky. Na jednom konci ji zajistěte gumičkou nebo provázkem. Takto připravený osvěžovač poté vložte do zásobníku na vodu v toaletě. Při každém spláchnutí vám osvěžovač toaletu provoní, a navíc jí dodá hygienickou čistotu.

Využijte nepotřebné roušky k osvěžení toalety iZdroj fotografie: Pixabay

Toaletu provoní i aviváž

Ale použití roušek není jediným levným prostředkem, který můžete při údržbě toalety použít. Skvěle vám poslouží i obyčejná malá PET lahev a aviváž. Lahev stačí na několika místech proděravět. Je třeba vytvořit pouze malé otvory, aby se aviváž nedostala ven příliš rychle. Lahev naplňte aviváži a vložte jí do zásobníku na vodu u toalety.

Odtud se bude aviváž uvolňovat při každém spláchnutí a místnost nádherně provoní. Stačí, když použijte úplně tu nejlevnější, kterou najdete. Pro použití na toaletě vám stačí úplně ta nejlevnější, kterou v obchodech pořídíte. Můžete dokonce místo ní použít i prací gel, který nemůžete například z důvodu alergie použít pro praní prádla. Alespoň ho zužitkujete a nebudete ho muset vyhazovat.

Jak vyčistit zanedbanou toaletu

Při údržbě toalety však můžete využít i sůl. Pokud potřebujete vyčistit velmi znečištěný povrch u své záchodové mísy, pak si jednoduše připravte vysoce koncentrovaný solný roztok. Jeho příprava není vůbec složitá. A jak na to? Vezměte si docela obyčejnou jedlou sodu a kuchyňskou sůl. Obě tyto suroviny smíchejte v poměru 1: 2 a poté je rozpusťte ve vodě. Poté tento roztok aplikujte na znečistěná místa toalety a nechte vše chvíli působit.

Splachování droždí do toalety proti zápachu iZdroj fotografie: Depositphotos

Při práci se solným roztokem však musíte být značně opatrní, proto byste měli vždy nosit ochranné rukavice, protože sůl ve vysoké koncentraci velmi snadno naleptá kůži. Nikdy však tento roztok nepoužívejte na mramor, žulu a laminované povrchy. Ty by totiž mohla sůl také naleptat. Pokud chcete čistit nějaké citlivé povrchy (například obklady v koupelně), pak bude vždy lepší místo přípravy roztoku zředit sůl v horké vodě. Díky tomuto postupu se úplně rozpustí a na povrchu objektu nikdy nezanechá žádné skvrny.

Jak se staráte o svěžest své toalety vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články