Pro psa, který se chystá k vykonání velké potřeby, je typické nejen důkladné očichání místa, ale také rychlý pohyb v kruzích. Můžeme na něm pozorovat i viditelnou nervozitu, která často nastane ve chvíli, kdy se naše oči vzájemně střetnou. Na základě rozsáhlých studií bylo zjištěno, proč s námi pes i nadále udržuje oční kontakt. Výsledky jsou opravdu překvapivé.
Rozsáhlá studie s překvapivými výsledky
Výsledkem studie z roku 2009 bylo zjištění, že psi s námi během vylučování udržují oční kontakt proto, že v nás vidí vlastní matku. Náš pohled v jejich těle vyvolává stejné pocity, které mají v těle kojenci, pokud se zahledí na matku. Pokud tedy s námi náš pes oční kontakt vyhledává, můžeme si blahopřát. Nejenže nás bere jako stejný druh, také nás rovnou postavil do té nejdůležitější role.
Možností je ale také to, že mu tento zvyk zkrátka vydržel z doby, kdy byl štěně. Jako malé štěně, které se teprve učí a objevuje svět, jsme našeho pejska jistě učili i to, že potřeba se vykonává mimo domov. Jakmile se mu to podařilo na procházce, byl nejen pochválen, ale mnohdy i odměněn velmi chutným pamlskem. A právě z toho důvodu se k pohledu do očí uchyluje i nyní. Čeká od nás odměnu za správně provedené chování.
Důvodem může být i špatná metodika výchovy
Naučený zlozvyk z dětství to ale může být i z jiného důvodu. Pokud byl pes v minulosti trestán za to, že vykonal svou potřebu jinde, než měl, je možné, že se nás svým pohledem jednoduše ptá na svolení. Již předem se bojí, že jeho chování není správné, a tak k nám vysílá prosebný pohled, abychom mu tentokrát svou potřebu dovolili vykonat a aby bezprostředně po ní nenásledoval nepříjemný trest.
Upřený pohled nám ale může věnovat také v případě, že má strach. Poloha, ve které svou potřebu vykonává, pro něho může být nepříjemná, a tak si musí neustále kontrolovat, co se kolem něj děje. Pokud v okolí vyhledá váš pohled, je mu jasné, že je v bezpečí, a může tak v klidu pokračovat. Pokud by se blížilo nebezpečí, spoléhá na to, že se o něj postaráte.