Pěstování cibule na parapetu: Žádná věda, postačí plastová lahev

Pokud nemáte místa zrovna nazbyt, vyzkoušejte úsporné pěstování cibule v lahvi. Je mnohem jednoduší, než vypadá.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cibule je oblíbená zelenina, která se hojně používá v mnoha receptech po celém světě. Je opravdu nenáročná na pěstování a nepotřebujete k tomu mnoho místa (a dokonce ani zahradu). Jedním z kreativních způsobů, jak pěstovat cibuli, je její výsadba do plastové láhve. Tato metoda je ideální pro lidi, kteří žijí v bytech nebo mají omezený venkovní prostor.

Co si připravit k ruce

Pro začátek budete potřebovat 5litrovou láhev, ostré nůžky, permanentní fix, 5litrový pytel univerzální zeminy (nebo zeminy na sazenice), stojan nebo talíř a asi 40 cibulek. Při nákupu cibulových cibulí vybírejte pouze pevné a pevné bez kazů a bez tmavé slupky. Pokud jedna cibule začne hnít, může infikovat ostatní, a nakonec vaše dílo neodvratně odsoudí ke zkáze. Cibule nemusí být velké, stačí maximálně 5 cm v průměru.

Rozkreslete si vše potřebné

Začněte tím, že si na láhvi označíte oblasti, kde cibule poroste. Nejlepší je uspořádat ji v řadách po pěti (jako vzor šachovnice). Nůžkami vystřihněte nakreslená kolečka, přičemž každé z nich by mělo mít průměr 3 až 4 cm. Jedná se o nejnáročnější krok při stavbě celé věže. Na začátku byste také měli odříznout závit láhve, což vám usnadní řezání spodních otvorů. Dno musí být perforované, aby přebytečná voda mohla volně odtékat. Naplňte láhev zeminou až po úroveň prvních vystřižených koleček. Poté vložte cibule tak, aby jejich špičky vyčnívaly z otvorů.

Nezáleží na tom, zda jsou vysazeny naplocho – zelené výhonky stejně vyrostou. Přidejte další zeminu a další vrstvu cibule a pokračujte, dokud není láhev plná. Poslední vrstva by měla být v místě, kde byl odříznut závit (a nezapomeňte jednu cibuli zasadit také pěkně nahoru). Věž je nyní dokončena a příliš další péče nepotřebuje. Je pouze třeba ji jemně zalévat. Část zeminy přitom může vytéct z vodních otvorů, ale to se stane pouze na začátku (i tak s tím ale počítejte). Jakmile se kořeny rozrostou, půda se zpevní.

Vypěstujte si cibuli v plastových květináčích iZdroj fotografie: Depositphotos

Další péče o cibulovou věž

Hotovou věž postavte na slunné a teplé místo (například na parapet) a trpělivě vyčkejte. První cibule by měla začít rašit do týdne. Nejlepší na této metodě je, že ne všechny cibule vyklíčí najednou, takže budete mít čerstvou zásobu zelené cibulky na dlouhou dobu. Abyste se o svou cibulovou věž správně postarali, nezapomeňte ji pravidelně zalévat, a to zejména během slunečných dní.

Jednou měsíčně můžete také půdu přihnojit vyváženým hnojivem. Cibule budou připraveny ke sklizni, když budou asi 15 až 20 cm vysoké. Poté je lze buď vytáhnout z věže, nebo je ustřihnout nůžkami (nať bude dále růst). Závěrem lze říci, že pěstování cibule v plastové láhvi je kreativní a praktický způsob, jak si tuto všestrannou zeleninu dopřát v prakticky neomezeném množství (ale půjde to i v kýblu či lavoru). Tak proč to nevyzkoušet?

Jaké kreativní způsoby pěstování zeleniny jste si oblíbili vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články