Pěstování muškátů na balkoně se může proměnit v noční můru: Přitahují hmyz a zabijí nebohé včely

Muškáty jsou známé svými zářivými barvami a krásnými květy. Jejich pěstování však nemá jen pozitiva. Nad některými aspekty je třeba se zamyslet.

Pěstování muškátů nemá jen pozitiva: Přitahují hmyz a zabijí nebohé včely i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Muškáty se svými zářivými barvami a kaskádovitými květy jsou díky své kráse a odolnosti již dlouho oblíbené jako balkonové rostliny. Tyto odolné květiny snášejí různé povětrnostní podmínky a kvetou od jara až do prvních mrazíků. Navzdory své oblíbenosti však mnohdy představují vážnou hrozbu pro hmyz, zejména pro včely. Co byste tedy o nich měli vědět?

Muškáty a jejich vliv na včely

Muškáty jsou často považovány za nejkrásnější okrasu balkonů a teras. Vyžadují minimální péči, takže jsou dostupné všem zahrádkářům. Mají však jednu podstatnou nevýhodu – nejsou pro ekosystémy prospěšné, protože neprodukují pyl. A i v případech, kdy některé odrůdy pyl produkují, je jeho množství často nedostatečné.

Proč zvážit výsadbu muškátů na balkoně

Květy muškátů přitahují mnoho hmyzu včetně včel, které se pokoušejí sbírat jejich pyl – je to marná snaha, protože u nich tento důležitý prvek chybí. Výsledkem je, že se včely při svém bezvýsledném hledání vyčerpávají, což jim ubírá energii. V mnoha případech zahynou, protože se nedokážou vrátit do úlu. Během jarního a letního období tak mnohdy přicházíme o značný počet těchto životně důležitých opylovačů. Včely svým sběrem pylu totiž přispívají nejen ke kráse květin, ale také k bohaté úrodě ovoce a zeleniny.

Alternativy k muškátům na balkoně

Na trhu jsou k dispozici různé druhy květin, které mohou poskytnout stejně úchvatné květy a zároveň nabídnout tolik potřebný pyl pro hmyz. Zvažte proto třeba nákup levandule, lilií, sedmikrásek, chrp a voňavého hrachoru. Kromě toho mohou jako výborná náhrada květin posloužit také bylinky, jako je například máta, meduňka, šalvěj, kočičí máta, komonice a řebříček. Tyto bylinky miluje nejen hmyz, ale jsou užitečné i v kuchyni jako aromatické koření.

Žena zalévá muškáty iZdroj fotografie: Depositphotos

Obrovskou popularitu si získaly směsi lučních květin, které obsahují květy bohaté na nektar. Tyto směsi semen připravené k použití lze vysévat do velkých balkonových květináčů, a zajistit tak zdroj potravy pro včely od jara až do podzimu. Případně můžete zakoupit a vysévat směsi semen složené výhradně z rostlin produkujících nektar.

Péče o balkonové květiny

Aby však u vás bylo včelám dobře, měli byste se o rostliny na balkoně také správně postarat. Správná péče o ně zahrnuje především pravidelnou zálivku, dostatek slunečního světla, ochranu před mrazem a silnými dešti a v případě potřeby i zohlednění extrémních veder a přenesení květináčů do interiéru. I když to může být mnohdy pracné, vyplatí se to. Rostliny, které se přehřály od kořenů nebo přeschly vlivem silného slunečního záření, se totiž zachraňují už jen velmi obtížně. A nezapomeňte je také hnojit, pomoci může i obyčejný jód.

Jaké květiny pěstujete na balkoně nejraději vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články