Rostou po celý rok a nevyžadují téměř žádnou péči: Okurky se dají pěstovat i v květináči

Oblíbené okurky můžete pěstovat v pohodlí domova na parapetu. Dejte jim správné podmínky a pochutnávejte si na plodech po celý rok.

Sazenice na parapetu i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Zelenina je tělu nesmírně prospěšná. Díky ní (a samozřejmě také ovoci) získává vaše tělo dostatek vitamínů, živin, ale také tolik důležité vody. Platí to také o okurkách, které jsou v českých domácnostech jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny vůbec. V mé lednici nesmí okurka nikdy chybět. Víte ale, že na vlastnoručně vypěstovaných okurkách si můžete pochutnávat po celý rok, a ani k tomu nepotřebujete záhon?

Slunný parapet je ideální

Už dříve jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali o tom, že je možné vypěstovat si v pohodlí domova vlastní zásobu cibule. Platí to ale také okurkách. Není nutné vyčkávat na plné léto, abyste sklidili první okurky. Naopak můžete sklízet po celý rok. Úroda možná nebude tak velká, jako když budete mít hodně rostlin na záhoně, ale každý kus jistojistě potěší. Web Dům&Zahrada radí, že důležitý je správný výběr druhu. Ideální je na parapetu pěstovat například Bush Champion F1, Baby F1, Ofelie1, Pony F1, či Picolino F1.

„Nejraději používám odrůdu Ofelie F1, mám s ní nejlepší zkušenosti. Rodí malé okurky asi do 10 cm a nikdy nebyly hořké,“ napsal svou zkušenost zahrádkář pan Jaroslav G. z Pacova. Pro pěstování okurek na parapetu je nutné zajistit vhodné podmínky. Okurky potřebují dostatek světla a slunce, ale také závětrné stanoviště. Vyberte vhodnou nádobu. Poslouží menší truhlík pro 1 rostlinu, případně pokud chcete následně okurky přemístit například na balkon, hodí se kýbl či květináč o větším objemu.

Zásadní je půda i hnojení

Okurky jsou velmi náročné na přísun živin, říká web iReceptář. I z toho důvodu je velmi důležité vybrat půdu, která bude rostlinám svědčit. Zemina by měla být dobře propustná. Vhodná je například kombinace rašeliny a vermikompostu, případně speciální substrát pro okurky, který pořídíte v každém zahradnictví či hobby marketu. Poté, co sazenice povyrostou, je vhodné přidat oporu, aby se rostlinka vlivem vlastní váhy či pod tíhou plodů nepoškodila.

Malé okurky na podložce iZdroj fotografie: Piqsels
Pro pěstování okurek na parapetu zvolte vhodnou odrůdu

Až má rostlina 6 lístků, zaštípněte je tak, aby zbyly pouze 2 spodní. To zajistí rostlině kvalitní růst. A nezapomeňte ani na správné hnojivo. Okurky milují například hnojivo z droždí, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Jedná se o hnojivo velmi levné a hlavně účinné. Kvasnice podporují tvorbu plodů a starají se o dobrou prosperitu rostliny.

Jakou zeleninu pěstujete na parapetu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články