Ploštice ze zahrady nevyhánějte, udržují v ní pořádek a chrání rostliny

Naučte se na ploštice dívat jako na užitečné pomocníky. Vaší zahradě totiž dokážou opravdu skvěle prospět. Určitě se jich nezbavujte.

Ploštice ze zahrady nevyhánějte, jde o velmi užitečné pomocníky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ve spletité tapiserii přírody hrají i ti nejmenší obyvatelé mnohdy opravdu zásadní roli. Jedním z takových nenápadných, ale cenných tvorů je i ploštice. Navzdory obecnému mínění není tento hmyz pouhým vetřelcem na vaší zahradě, ale naopak stojí v roli neochvějného spojence. Nejde však o ledajakou ploštici – nejvíce vám prospěje ruměnice pospolná (Pyrrhocoris apterus), známá i pod starším názvem ruměnice bezkřídlá – apterus totiž v latině znamená „bezkřídlý“. Proč si ji tedy hýčkat?

Ruměnice jako skvělý společník

Ruměnice pospolná je poměrně běžným druhem v Evropě a Asii. Vyskytuje se zejména na slunných místech, jako jsou louky, pastviny a okraje lesů. Je aktivní během teplých měsíců a živí se převážně mrtvým organickým materiálem. Tento druh má význačnou obrannou schopnost nazývanou aposematismus. To znamená, že má výrazné zbarvení, které slouží jako varování predátorům, že je nechutný nebo jedovatý – vy sej však bát nemusíte. Pro člověka jedovatá není.

Navzdory mylným představám tak nepředstavuje ruměnice pro rostliny ani stromy žádnou hrozbu. Tento hmyz nekouše ani nepřenáší choroby na lidi či zvířata. Místo toho slouží jako přírodní úklidová četa, která rozkládá organickou hmotu a udržuje tak na vaší zahradě čisto. Spíše než o jejím vyhubení byste tedy měli začít uvažovat o tom, jak byste tyto drobné spojence nejlépe podpořili.

Ploštice ze zahrady nevyhánějte, jde o velmi užitečné pomocníky iZdroj fotografie: Pixabay

Potravní zvyklosti ruměnice pospolné

Základní potravou ruměnice je míza lip a jiných stromů Kromě toho však tento hmyz konzumuje organické zbytky a slouží jako efektivní mrchožrout, který efektivně účinně odstraňují mrtvý hmyz z vaší zahrady. Představte si, že jen hrstka nenápadných ruměnic funguje jako přirozený údržbář. Jinými slovy – to, co je třeba, uklidí za vás. Nezní to přímo skvěle?

Častým omylem je to, že tento hmyz poškozuje zahradní keře. Tuto domněnku však nepotvrzují žádné konkrétní důkazy. Jejich potravní návyky a chování nenaznačují zálibu v poškozování zahradní flóry. Naopak, prokazují svou snahu o udržení vyváženého ekosystému.

Ploštice ze zahrady nevyhánějte, jde o velmi užitečné pomocníky iZdroj fotografie: Pixabay

Ochránce životního prostředí

Když na své zahradě spatříte ruměnici, považujte to za malé vítězství. Je to tichý strážce čistoty vaší zahrady. Zamyslete se nad možným ekologickým nepořádkem, kdyby na místě chyběla úklidová četa přírody. Tento hmyz totiž chrání rostliny před škodlivými látkami uvolňovanými uhynulým hmyzem.

Navíc tím, že se živí spadlými plody, pomáhá kontrolovat nadměrný opad plodů a zajišťuje, že vaše zahrada zůstane uspořádaným a kvetoucím prostorem. A stačí k tomu přitom jen málo. Ruměnice nelikvidujte a nechte je přirozeně žít všude tam, kde se jim zamane. A nebuďte překvapení, když se během roku několikrát přestěhují – vždy jsou totiž tam, kde najdou nejvíce potravy. A vaši zahradu na tomto místě zároveň efektivně vyčistí. A mezi další užitečné tvory patří i hadi.

Které užitečné tvory máte na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články