Zálivka pokojových rostlin nemusí být obtížná. Vyzrajte na ni díky použití docela obyčejných kostek ledu.
Zalévání pokojových rostlin je jednou z nejdůležitějších činností, které je třeba provádět, abyste své zelené svěřence udrželi zdravé a krásné. Ovšem právě tato činnost může být pro mnoho lidí výzvou. Nadměrné zalévání je totiž nebezpečné pro kořeny a může způsobit jejich úhyn – ovšem stejně fatální důsledky má i nedostatek vody. Nicméně existuje jednoduché řešení, které by vám mohlo pomoci – kostky ledu.
Proč používat kostky ledu
Namísto zalévání rostlin pomocí konvičky s vodou, což může způsobit přemokření a hromadění vody v půdě, můžete jednou týdně do květináče položit několik velkých kostek ledu (nebo několik menších – řídit se musíte velikostí zavlažované nádoby). Kostka ledu se pomalu taje, což dává kořenům v půdě dostatek času, aby správně absorbovaly vodu. Nazmar jí tedy přijde jen absolutní minimum.
Tato metoda je skvělá zejména pro těžko dostupné rostliny, jako jsou například ty, pěstované v závěsu nebo na vysokých skříních. Ale hodí se i pro orchideje, jež mají citlivé kořeny a potřebují dobré odvodnění. Kontakt se studenou vodu jim nevadí – musíte se jen vyhnout pokládání ledu přímo na jejich kořeny nebo jiné části. Ukládejte ho proto vždy pouze na substrát.
Které rostliny ledem nezalévat
Další výhodou této metody je to, že lze přesně kontrolovat množství vody, které se k rostlině dostává. Pokud máte rostlinu, která vyžaduje méně vody, můžete použít méně kostek ledu nebo menší kostky – a naopak. Ovšem některé pokojovky mají opravdu citlivý kořenový systém a závlaha ledem by jim nemusela vyhovovat. Jde například o tyto:
- azalka (Azalea)
- starček (Senecio)
- haworcie (Haworthia)
- ripsalis (Rhipsalis)
- jasmín pravý (Jasminum officinale)
- kolumnea (Columnea gloriosa)
- toulitka (Anthurium andraenanum)
- cykas zavinutý alias japonský (Cykas revoluta)
- šťavel trojhranný/purpurový (Oxalis triangularis)
- vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý
- africká fialka (Saintpaulia ionatha)
Na co ještě pamatovat
Pokud máte ve své sbírce rostliny s kořeny, které rostou velmi blízko povrchu půdy, měli byste být při zálivce ledem opatrní. Led se jich rozhodně nikdy nesmí dotknout – položte ho proto třeba ještě na složený ubrousek nebo kapesník.
Led může nakopnout kvetení orchidejí
Při zalévání rostlin pomocí kostek ledu je klíčové pomalé roztávání ledu, které umožňuje, aby voda postupně pronikala do půdy a rostlina ji mohla absorbovat. Tento způsob zalévání je obzvláště vhodný pro druhy, které nemají rády přemokření, jako jsou například orchideje.
Stačí položit pár kostek na povrch půdy a nechat je pomalu roztát. A kolik ledu použít? Pro malou orchidej by vám měla jedna kostka ledu jedenkrát týdně úplně stačit. Zároveň tak rostlinu lehce vyšťouchnete z její komfortní zóny, což ji může ponouknout ke květu. Celý proces však může trvat i několik měsíců, takže se určitě obrňte trpělivostí. Ovšem kostky ledu mají i mnohá další zajímavá využití.