Mšice se ho bojí jako ohně: Postřik z chilli je donutí k okamžitému opuštění zahrady

Pokud hledáte přírodní prostředek proti škodlivým mšicím, pak vyzkoušejte postřik z chilli. Pokud ho aplikujete správně, rychle zmizí.

Mšice na stonku rostliny i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mšice se usazují především na mladých rostlinách a vysávají šťávu z jejich zelených pletiv – není tedy divu, že dokážou na zahradě napáchat značné škody. Jejich přítomnost na rostlinách rozeznáte snadno – listy usychají a pupeny mohou začít odumírat, což má za následek deformované listy, deformované květy a špatnou kvalitu plodů. Existují však přírodní prostředky, které mohou pomoci tyto obtěžující škůdce potlačit, a jedním z nich je použití spreje s chilli papričkami.

Proč je chilli paprička účinná

Chilli papričky obsahují sloučeninu zvanou kapsaicin, která je zodpovědná za jejich intenzivní pálivost a chuť. Kapsaicin se běžně používá v nejrůznějších obranných sprejích, ale hodit se vám může i na zahradě. Při aplikaci na mšice působí kapsaicin podobně, vyvolává podráždění a odpuzuje škůdce.

Jak připravit chilli sprej proti mšicím

Při přípravě repelentu proti mšicím s použitím chilli papriček je nezbytné používat ochranné rukavice, aby se koření nedostalo do kontaktu s pokožkou, zejména s citlivými místy, jako jsou oči a nos. Jednoduchý recept vypadá takto:

  • 1 čajová lžička mletého chilli
  • 500 ml vody
Levné řešení v podobě cibulového postřiku na mšice a mravence iZdroj fotografie: Freepik

V misce smíchejte 1 lžičku chilli prášku s 500 ml vody a směs nechte asi 36 hodin odstát. Po 36 hodinách směs přeceďte přes kousek gázy, abyste odstranili veškeré pevné částice. Smíchejte 20 ml vzniklého roztoku s 1 litrem vody a naředěný roztok přelijte do lahve s rozprašovačem. Dodržením těchto kroků získáte přírodní a účinný prostředek proti mšicím. V případě potřeby můžete do směsi přidat i trochu saponátu, abyste zvýšili její přilnavost a prodloužili tak účinnost.

Jak aplikovat chilli postřik na zahradu

Chilli sprej lze použít jak na jednotlivé mšice, tak na celé kolonie. Postřik je nejlepší aplikovat večer, když je klidné počasí a bezvětří. Aplikaci opakujte každých několik dní postřikem přímo na rostliny napadené mšicemi (soustřeďte se zejména na spodní stranu listů a na mladé výhony, kde se tito škůdci vyskytují nejčastěji).

Postřik z chilli donutí mšice k okamžitému opuštění zahrady iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovšem tento chilli sprej bude fungovat i proti dalším škůdcům. Zažene svilušky, molice nebo housenky bělásků a dokonce odpudí i vysokou zvěř, zajíce a jiná zvířata, která by chtěla vaši křehkou zeleninu zkonzumovat. Roztok lze skladovat až dva týdny – poté ztrácí svou účinnost, proto je vhodné připravit si přiměřené množství (předejdete tak plýtvání).

Co byste ještě měli vědět

Při používání chilli spreje proti mšicím je nezbytné dodržovat stanovené poměry uvedené v receptu. Použití příliš velkého množství chilli může poškodit nejen mšice, ale i rostliny. A aplikujte ho nejpozději týden před předpokládaným sběrem plodů, jinak na jejich pálivost doplatíte i vy. Na slimáky pak skvěle platí pivo a zbylým nápojem pak můžete pohnojit i květiny.

Jak se proti škůdcům na zahradě bráníte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články