Proč nenechávat klíče v zámku: Podle starých pověr přitahujete do svého života zlé síly

Klíče v zámku je vhodné nenechávat z mnoha praktických důvodů – pozor byste si však měli dávat i na pověry s tím spojené.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Víra, že ponechání klíčů v zámcích může přilákat neštěstí, přetrvává po generace. Rozbitý zámek nebo klíč zaseknutý v zámku tak může signalizovat blížící se vniknutí zlých úmyslů nebo nevítaných hostů.

Klíče jako předzvěst štěstí a vztahů

Je zajímavé, že klíče v zámcích mají různé interpretace a každá z nich má svůj jedinečný význam. Některé lidové pověsti spojují klíč, který bez námahy zapadne do zámku a hladce jej odemkne, s úspěchem a příznivými událostmi. Naopak klíč, který zámek neotevře, může předpovídat neštěstí nebo překážky na cestě. A pokud klíče v zámku necháte, neusnadňujete jen cestu zlodějům (na což upozorňuje například web AAzdraví), ale také prý jejich prostřednictvím přitahujete z vnějšího prostředí do svého domova zlé síly.

Jiné pověsti spojují klíče se srdečními záležitostmi. Klíč, který se snadno dostane do zámku a odemkne jej, symbolizuje harmonické vztahy nebo úspěšné romantické snahy. Naopak potýkání se s klíčem v zámku může znamenat problémy nebo složitosti v lásce a vztazích. Rozhodně byste si na to tedy měli dát pozor. „Moje babička zase říkala, že na klíč se nesmí šlápnout. Když to uděláte, budete mít celý den smůlu. Fungovalo na to jediné – poskočit si třikrát na pravé noze,“ napsala nám k tématu do redakce čtenářka Jitka T. z Homyle.

Když jsou na stole jen klíče

Na další pověru upozorňuje web ProŽeny. Podle něj by rozhodně neměly klíče zůstávat položené na zcela prázdném stole. Dokáže vám to prý úplně zkazit den. Zároveň také poukazují na to, kde se tato pověra vzala. V severských zemích je totiž takto v barech a hospodách ukládaly prostitutky, aby tak nalákaly zákazníky. A pověra zajistila, že nikdo jiný nemohl podobnou věc udělat ani omylem. Případné následky by totiž byly přinejmenším trapné.

Pozor na praktickou stránku věci

Nenechávání klíčů v zámku není pouze záležitostí starých pověr, ale má také praktický význam z hlediska bezpečnosti. Tato praktika totiž může představovat riziko z hlediska možného vloupání nebo neoprávněného vstupu do vašeho domu či prostoru. Z bezpečnostního hlediska je doporučeno mít klíče u sebe a nikde je nezanechávat, aby se minimalizovala pravděpodobnost nežádoucího vstupu nebo krádeže. Přitahování zlých sil nebo špatné energie je tak spíše vedlejším efektem, ale sázkou na něj určitě nic nezkazíte.

Pokud máte dojem, že se vám v životě poslední obou příliš nedaří, pak revidujte některé své návyky – vyplatí se to. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud máte dojem, že se vám v životě poslední obou příliš nedaří, pak revidujte některé své návyky – vyplatí se to

Já se, když byly děti malé, naučila věšet klíče na opravdu vysoko umístěný háček a vydrželo mi to. Žádný zloděj si na mě tedy nepřijde. Chalupáři-Zahrádkáři také radí jak správně zacházet s klíči od domu (a kam schovat náhradní) nebo co si počít s klíčem zlomeným v zámku.

Kam dáváte klíče od dveří vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články