Odborníci varují: Kuchyňské nože se nikdy nesmí skladovat s těmi příborovými. Častá chyba, kterou Češi dělají, s sebou nese velké nebezpečí

Kuchyňské nože obvykle skladujeme v šuplíku s příbory. Jde o poměrně častou chybu, která může mít na jejich funkčnost i kondici špatný vliv.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nože patří v kuchyni k nejdůležitějším nástrojům vůbec. A aby nám vždy dobře pomáhaly, je třeba se o ně řádně starat. Nad tím však většina lidí ani náhodou nepřemýšlí. Naopak – dávají je tam, kde je budou mít jednoduše po ruce. Tedy například do šuplíku s příbory. To je však zásadní chyba, která negativně ovlivňuje kondici těchto nezbytných nástrojů. Nebudou vám pak sloužit tak dobře, jak byste si nejspíš představovali.

Proč nedávat nože mezi příbory

Při práci s noži je třeba jistá opatrnost. Porušování pravidel by se vám totiž mohlo nepříjemně vymstít. Při jejich ukládání mezi příbory se například můžete při manipulaci s nimi snadno zranit. To však není ten hlavní důvod k tomu, abyste je tam za žádných okolností neukládali. Naopak. Existuje ještě jeden mnohem závažnější.

Při tomto způsobuje uložení se totiž čepele nožů snadno pokřiví a samozřejmě také ztupí. A ani jedno kondici kuchyňských nožů právě neprospívá. A jen brousek na nože to nevyřeší – ty ohnuté se totiž dají obvykle nabrousit jen špatně nebo dokonce vůbec ne. Navíc se na jejich čepeli může kvůli příborům může dělat i zub.

Další chyby při péči o nože

Ovšem to není jediný nešvar, který skladování těchto pomocníků provází. Další velmi častý je ten, při němž se nože jen tak „válí“ ve dřezu s ostatním špinavým nádobím a čekají na umytí. I tady existuje riziko poškození čepelí. Navíc by jejich následné mytí mělo probíhat ručně a nikoli v myčce na nádobí, ta totiž rovněž může přispět k jejich zrušení a poškození.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kde správně ukládat nože

Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, z nichž si můžete při ukládání nožů vybrat. Záleží jen na vašich prostorových možnostech nebo na osobních preferencích. Snad v každé kuchyni však lze takové speciální místo najít – stačí jen trochu popřemýšlet. Opravdu se to vyplatí, nákup nových kvalitních nožů totiž opravdu není levná záležitost.

Magnetická lišta na nože

Pokud máte místo na stěně, pak na ni jednoduše nainstalujte magnetický držák, na který stačí nože jednoduše položit na magnet a je hotovo. Má to však své zásady. Při jejich odjímání se ujistěte, že čepelí nikdy nezavadíte o lištu (mohla by se tupit). A také na lištu nikdy nože neukládejte mokré, mohla by se na nich objevit rez.

iZdroj fotografie: Pixabay

Úložná zásuvka na nože

Nelíbí se vám představa, že by se na vaše volně pověšené nože prášilo? Pak si pořiďte speciální zásuvku s dřevěným vnitřkem, která bude sloužit právě a jen pro ně. Získáte tak bezpečné místo k uložení těchto pomocníků, které se snadno udržuje a nikdy vás nezklame. Nehrozí zranění při braní nožů ani jejich poškození kvůli okolním předmětům. Při výběru se snažte zvolit model, který nabídne prostor pro uložení více velikostí nožů.

Skladovací box na nože

Velmi dobrou možností jsou také klasické dřevěné boxy na nože, položené například na kuchyňské lince. Všichni pomocníci se vám tam pravděpodobně nevejdou, ale budete tak mít po ruce ty nejčastěji používané. Nože však musíte dovnitř ukládat dokonale suché a box rovněž nezapomeňte čas od času vyčistit. A opět se snažte vybrat takový, který nabídne úložný prostor pro více velikostí nožů.

Jak nabrousit tupé kuchyňské nože, budou ostré opravdu jako mačeta

Jak se o nože v kuchyni staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články