Proč nevyhánět pavouky z domu: Skvěle si poradí s malým hmyzem

Ne vždy musí být pavouci u vás doma na obtíž. Ve skutečnosti jde o skvělé pomocníky, kteří vás zbaví mnoha druhů otravného hmyzu.

Proč nezabíjet pavouky: Skvěle si poradí se malým hmyzem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pavouci bývají bez výjimek přítomni i v těch nejspořádanějších obydlích. Mohou zůstat skrytí, ale jejich nenápadnost neznamená jejich nepřítomnost. Místo toho, abyste se uchýlili k deratizaci, zvažte výhody soužití s těmito spojenci. Víra, že zabíjení pavouků přináší smůlu, má totiž na mnoha místech kulturní význam.

Ekologická ochrana proti škůdcům

Pavouci fungují jako přírodní ochrana proti škůdcům a pilně likvidují škodlivý hmyz. Většinu času věnují vytváření složitých sítí, do kterých chytají malé můry, komáry a další hmyz přenášející nemoci. Vyhubením pavouků byste tak mohli nevědomky otevřít svůj domov přílivu malých škůdců.

Udržování rovnováhy je žádoucí

Lidové pověsti o pavoucích zdůrazňují jejich význam i mimo oblast ochrany proti škůdcům. Podle různých tradic pavouci symbolizují úspěch a jejich sítě mají v domovech zachycovat pozitivní energii. Předpokládá se, že zabití pavouka vede ke ztrátě úspěchu a jakákoli krutost vůči nim může mít neblahé následky. A to dokonce i v případě, že něco takového provedete omylem.

Pokud se na pavouky, kteří se potulují po vašem domově, nedíváte právě přívětivě, zkuste svůj pohled přehodnotit iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se na pavouky, kteří se potulují po vašem domově, nedíváte právě přívětivě, zkuste svůj pohled přehodnotit

Přítomnost pavouka, zejména v určitých situacích, pak může být předzvěstí štěstí. Například jeho nalezení na oblečení bývá předzvěstí pozitivní zprávy nebo daru. A pavouk snášející se na váš stůl nebo podlahu zase může naznačovat finanční zlepšení.

A dokonce i objevení pavouka v kapse může předpovídat hmotný prospěch (takže ho samým úlekem hned nezamáčkněte, to byste si totiž svoje štěstí pěkně pošlapali).

Ochrana domova a úloha pavouků

Když například spatříte pavouka procházejícího se po zdi, může to předpovídat dobré zprávy nebo příjemné návštěvy. A pokud se objeví hned po probuzení, pak očekávejte dobré zprávy. Jestliže vám náhle zkříží cestu nebo vám spadne na hlavu či oděv, připravte se na překvapení a finanční zisky. A začne-li tkát svou síť v novém domě, věří se, že to předznamenává prosperitu a úspěch.

Tito osminozí tvorové vám mohou pomoci s eliminací nepříjemného hmyzu iZdroj fotografie: Pixabay
Tito osminozí tvorové vám mohou pomoci s eliminací nepříjemného hmyzu

Pochopení mnohostranné symboliky pavouků v podstatě nabízí nový pohled na tyto tvory, kteří s námi sdílejí naše obytné prostory. Až tedy příště spatříte pavouka, zvažte jeho roli malého, tichého strážce a ochránce a dvakrát se zamyslete na tím, než ho pošlete na cestu do věčných lovišť. A pokud to opravdu nejde jinak, pak ho alespoň šetrně přeneste ven třeba na koštěti. Na podzim vám pak proti pavoukům mohou pomoci docela obyčejné kaštany, položené do oken.

Jak se k pavoukům ve své domácnosti chováte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články