Proč nikdy neprat ráno: Podle starých pověr si tím do života přivoláváte potíže

Podle lidových tradic prý velmi záleží na tom, kdy perete své špinavé prádlo – pokud k tomu přikročíte v nesprávný čas, nebude se vám dařit.

praní v pračce i Zdroj fotografie: Pexels
                   

V mnoha kulturách po celém světě mají domácí práce, jako je úklid a praní, velký význam. Bývají totiž mnohdy spojeny s prastarými vírami a pověrami, které určují načasování a postupy spojené s těmito úkony. Které byste měli znát?

Víc, než jen pouhá údržba

Úklid a praní jsou považovány za okamžik, kdy se v domácnosti otevírají energetické kanály. A není divu, historicky si totiž tento úkol vyžádal značné množství času a úsilí. A navzdory nástupu praček, které tuto činnost značně usnadňují a zkracují, tyto pověry stále přetrvávají. Ačkoli ranní praní prádla může umožnit, aby do večera uschlo, což usnadní jeho vyžehlení a uklizení, některé lidové pověry, na které jsem narazila, před tímto postupem varují.

Ranní praní totiž prý z domácnosti odvádí úspěch a zanechává jedince zranitelného vůči zlovolným silám. Má se za to, že voda používaná po ránu zbavuje člověka ochrany a činí ho bezbranným vůči negativním energiím. Proto se nedoporučuje začínat ráno s jakoukoli prací spojenou s vodou, protože by to mohlo přitáhnout potíže a neštěstí. A na jaké další pověry už Chalupáři-Zahrádkáři upozorňovali? Pozor byste si měli dát například na fialky nebo kapradiny. Pro pěstování v interiéru se prý totiž příliš nehodí.

Kdy správně prát prádlo

Ideální dobou pro praní je podle těchto pověr poledne. Toto období zajišťuje dostatek světla k účinnému odstranění skvrn a teplo poledního slunce navíc napomáhá rychlému schnutí. A praní večer? To podle webu Nulk dělaly pouze čarodějnice. Existuje také přesvědčení, že oděvy sušené na slunci mají léčivé vlastnosti, přenášejí totiž sluneční energii na majitele a chrání ho před nemocemi. Pověry však jdou ještě dál a tvrdí, že sušení oděvů pod vlivem měsíce může nasát negativní energie. Proto by nošení takového oblečení mohlo přilákat neštěstí.

Bělení prádla nikdy nebylo snadnější. Pomůže univerzální přísada z kuchyně

Navíc nezáleží jen na denní době, ale význam má i den v týdnu. Pondělí, začátek týdne, je považováno za těžký den, kdy by se neměly vykonávat žádné velké úkoly. Úterní praní prádla může přilákat neštěstí, zatímco sobotní praní prý umí přivolat chudobu a rodinné spory. Neděle je zase vyhrazena pro odpočinek, a tak by zapojení do domácích prací mohlo vést k nemoci nebo neštěstí. Středa, čtvrtek a pátek jsou pro praní prádla považovány za příznivější.

Ne všechny časy jsou pro praní prádla tak vhodné, jak by se na první pohled mohlo zdát – například praní ráno prý vůbec není dobrý nápad.
Ne všechny časy jsou pro praní prádla tak vhodné, jak by se na první pohled mohlo zdát – například praní ráno prý vůbec není dobrý nápad.
iZdroj fotografie: Pixabay

Co byste ještě měli vědět

Věří se také, že nové oblečení by se mělo vyprat před prvním použitím, což zajistí, že bude sloužit svému účelu po delší dobu, tak to alespoň tvrdí stránky WebMagazín.

Kdy perete své prádlo nejčastěji vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články