Proč nikdy nezametat večer: Staré pověry tvrdí, že si tím do domu přivoláváte neštěstí

Zametání večer bylo považováno za zvýšené riziko pro přitáhnutí negativních vlivů především proto, že v tomto čase se prý negativní síly probouzí.

Proč nikdy nezametat večer: Staré pověry tvrdí, že tím přivoláváte neštěstí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lidé byli od pradávna uchváceni tajemstvím vesmíru a často se snažili porozumět svému okolí a ovládat ho pomocí rituálů a pověr. Jedna taková pověra se točí kolem zdánlivě všedního úkolu – docela obyčejného zametání.

Tradice včasného úklidu domácnosti

V minulých dobách byly domácí práce svázány přísnými pravidly a určité úkoly byly určeny pro konkrétní denní dobu. Večer byl časem pro uklidnění a přípravu na noc, a proto se činnosti jako zametání odkládaly na další den. Věřilo se, že zametání po západu slunce by mohlo odnést štěstí a prosperitu domácnosti a přivolat chudobu a neštěstí. Navíc se lidé také mnohdy obávali toho, že by obyvatelé domu mohli onemocnět.

Proto se obvykle doporučovalo zametat nebo vytírat podlahu ráno. Věřilo se, že tento postup naplní prostor pozitivní energií a nastaví harmonický začátek nadcházejícího dne. A podobně negativně mohou na okolní síly podle redaktorky Chalupářů-Zahrádkářů Věry Myslíkové působit třeba i klíče zapomenuté v zámku.

Když sýkorka ťuká na okno: Podle pověr jde o varování

Když sýkorka ťuká na okno: Podle pověr jde o varování před špatnými událostmi

Triskaidekafobie: strach z čísla třináct

Pověry se však neomezují jen na domácí práce. Známým příkladem je podle webu Lifee triskaidekafobie neboli strach z čísla třináct. Předpokládá se, že tento strach vznikl při Poslední večeři, kdy Ježíš Kristus večeřel se svými dvanácti učedníky, takže u stolu bylo třináct lidí. Jidáš, který odešel jako první, je často spojován se zradou a neštěstím. V dějinách proto lidé vyhýbali například tkáním, na nichž by mělo být 13 osob (a v dobách honu na čarodějnice bylo dokonce takové setkání důkazem smlouvy s ďáblem).

Kořeny tohoto strachu však sahají až do předkřesťanských dob. Římané si totiž spojovali číslo třináct se smrtí a katastrofou, zatímco v severské mytologii nezvaný třináctý host Loki způsobil smrt milovaného boha Baldura během hostiny určené předtím jen pro dvanáct bohů. Já osobně si tedy myslím, že na té 13 něco je, takže v takové dny bývám opatrnější – pro jistotu.

Myši se v domě již neukáží, pomůže vám s nimi obyčejná levandule iZdroj fotografie: Depositphotos
Tato pověra má svůj původ v historii, kdy lidé věřili, že večer je časem, kdy se zlí duchové a energie mohou snáze dostat do domu

Pták v domě

Další zajímavá pověra se týká ptáka, který vletěl do domu. V mnoha kulturách je to podle informací z webu SvětŽeny považováno za špatné znamení. Pověra se prohlubuje, pokud pták usedne na nějaký nábytek, jako jsou židle nebo pohovky. Věří se, že osobu, jejíž místo si pták vybere, čeká hrozící neštěstí, nebezpečí nebo dokonce smrt.

TOP 5 pověr se zajímavých původem

Jakým nevšedním pověrám věříte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články