Proč si vlaštovky postavily hnízdo na vašem domě: Pověry tvrdí, že jsou symbolem harmonie a štěstí v rodině

Pokud rádi pozorujte vlaštovky usazené pod střechou, měli byste vědět, že tu nejspíš nejsou náhodou. Své k tomu řekne lidová moudrost.

Pověry tvrdí, že jsou vlaštovky symbolem harmonie a štěstí v rodině i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vlaštovky si svým ladným a elegantním letem již dávno získaly srdce mnoha lidí. Tato rozkošná stvoření jsou nejen přírodní podívanou, ale bývají také obetkána celou řadou pověr a mýtů, které vypovídají o jejich symbolickém významu. Vlaštovky si vydobyly například místo symbolů harmonie a rodinného štěstí či zvěstování příchodu jara. A co znamená, když se u vás usadí?

Předzvěsti jara a léta

S ústupem zimního chladu a prvními záchvěvy tepla vlaštovky vzlétají a ohlašují příchod jara a léta. Pohled na vlaštovku sedící na vašem domě nebo v jeho blízkosti je plný tajemných významů. Znamená návrat mírného tepla a příslib slunečných dnů. Přítomnost těchto ptačích poutníků navozuje pocit očekávání a obnovy a odráží přirozený rytmus střídání ročních období.

Hnízdo a domácí pohoda

Vlaštovky si rády staví hnízda na okapech a v rozích domů. Toto jejich chování, které pramení z hledání úkrytu a místa k hnízdění, dalo vzniknout bohaté škále pověr. Lidové pověsti tvrdí, že když si vlaštovky vyberou hnízdo ve vašem příbytku, přinášejí s sebou pocit domácího pohodlí a prosperity. Pečlivá a obětavá řemeslná práce při stavbě vlaštovčího hnízda je prý symbolem štěstí a harmonie v rodině.

Odvrácení neštěstí aneb v roli ochránce

Vlaštovčí hnízda jsou podle starých pověstí silnými ochrannými předměty (a proto by se neměla shazovat, ani když jsou prázdná). Dokážou vás skvěle ochránit před neštěstím a negativními energiemi. Předpokládá se, že přítomnost těchto ptáků také vytváří kolem domu ochranný štít, který odvrací smůlu a různé nepříjemné okolnosti. Vlaštovky jsou díky tomu považovány za laskavé duchy, kteří žehnají domu svým pozorným pohledem a chrání ho před mnoha škodami.

Pověry tvrdí, že jsou vlaštovky symbolem harmonie a štěstí v rodině iZdroj fotografie: Pixabay

Symboly úspěchu a prosperity

Vlaštovky mají jedinečné postavení jako symboly úspěchu a prosperity. Jejich přílet do domu je považován za příznivé znamení, které předznamenává příchod příjemných událostí a úspěchů. Ve snaze přilákat tyto ptačí posly štěstí si lidé často dávají záležet na stavbě hnízdních budek a krmítek. Vytvořením přívětivého prostředí pro vlaštovky lidé doufají, že přivítají příslib prosperity a zajistí, že jejich domovy budou zahaleny do náruče pozitivních energií.

Až tedy budete příště pozorovat tyto půvabné tvory, jak splétají svá hnízda a naplňují vzduch svým melodickým voláním, vzpomeňte si, že s sebou přinášejí nejen kouzlo přírody, ale také dotek harmonie a štěstí a obohacují váš domov a váš život svou přítomností. A pokud vám vadí nepořádek, který od hnízdem nadělají, jednoduše pod něj připevněte větší dřevěnou nebo polystyrenovou desku a budete mít na dvoře nebo na balkoně vždy perfektně čisto. A víte také, co znamená přílet strak?

Jaké druhy ptáků máte v okolí svého domu či bytu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články