Proč sypat mouku do záchoda: Dělaly to tak naše babičky, eliminovaly tak zápach

Mouka je při péči o domácnost lepším pomocníkem, než většina z nás tuší. Skvěle se uplatní například při péči o WC.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sypání mouky do záchodu se může zdát jako zastaralý nebo zvláštní zvyk, ale má překvapivě praktické důvody. Tato metoda, předávaná podle webu iReceptář z generace na generaci, slouží jako účinný prostředek k neutralizaci zápachu a udržení čistoty.

Mouka jako pohlcovač pachů

Mouka, ať už bílá, celozrnná, nebo dokonce mírně prošlá, má vlastnosti, které mohou pomoci při pohlcování a neutralizaci zápachu na toaletě. Důvody pro použití mouky jsou založeny na její schopnosti přilnout ke stěnám záchodové mísy a vytvořit ochranný povlak. Rovněž dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost a zachycovat tak veškerý zápach, který je často způsoben bakteriemi a zbytky moči.

Při použití jako čisticího prostředku navíc mohou jemná zrnka mouky pomoci odstranit drobné skvrny a zbytky, aniž by poškrábala povrch toaletní mísy, jak radí web AAzdraví.

Jak odstranit vodní kámen z výlevky, toalety nebo umyvadla

Do záchodu vylila citronovou vodu, vyšlo to levněji než drahé čističe toalet

Správné použití mouky na toaletě

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, je klíčová správná aplikace. Začněte spláchnutím, abyste navlhčili stěny mísy a zajistili správné přilnutí mouky. Poté rovnoměrně posypte záchodovou mísu polévkovou lžící mouky. Zaměřte se na místa, která se často špatně čistí nebo na kterých jsou viditelné skvrny. „Nejvhodnější doba pro aplikaci mouky je večer před spaním, kdy se mouka nerušeně usadí a maximálně pohlcuje zápach,“ radí pan Jan T. z Olomouce, který nedávno do redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslal i návod na hnojení dřevěným popelem.

Dolomitový prášek iZdroj fotografie: Piqsels
Aby vaše toaleta vypadala stále jako nová (a stejně tak i voněla), nemusíte sahat pro drahou chemii. Vezměte si k ruce mouku

Ocet a jedlá soda

Ale můžete sáhnout i k jiným prostředkům například smícháním octa s jedlou sodou vzniká šumivý účinek, který pomáhá rozkládat skvrny, dezinfikovat povrchy a odstraňovat zápach z toaletní mísy. Roztok jednoduše naneste přímo na záchodovou mísu, vydrhněte kartáčem a před spláchnutím nechte několik minut působit. Podle mých zkušenostní vybělí i skvrny, které jinak nechtějí pustit – stačí je pak jen pořádně vydrhnou záchodovou štětkou. A vsadit můžete i na Chalupáři-Zahrádkáři osvědčenou trojkombinaci soli, jedlé sody a citronu.

Jedlá soda a bílý ocet toho umí v domácnosti mnohem více

Co používáte k čištění toalety vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články