Vaše pokojové rostliny už nikdy nezaskočí nedostatek minerálů ani neodbytní škůdci. Se vším pomohou docela obyčejné zápalky.
Babiččin zahradnický hack, který spočívá v umístění zápalek do květináčů, je důkazem vynalézavosti a důvtipu minulých generací. Tato metoda nejenže poskytuje rostlinám nezbytné živiny, ale nabízí také přirozený způsob, jak je chránit před škůdci. Účinnost této metody je založena na síře, jak informuje web AAzdraví.
Úloha síry pro zdraví rostlin
Jde totiž o základní živinu, která je v moderních zahradnických postupech často opomíjena. Přitom hraje klíčovou roli v různých funkcích rostlin, včetně enzymových reakcí a produkce chlorofylu. Pomáhá také rostlinám odolávat stresu z prostředí a zotavovat se z něj – což potvrzuje i web iReceptář. Na rostliny navíc působí pozitivně hned dvakrát.
- Zásobování živinami: jsou-li zápalky umístěny hlavičkou dolů do půdy v květináči, síra pomalu interaguje s půdou a uvolňuje živiny, které rostliny mohou absorbovat, čímž se zvyšuje jejich vitalita a síla.
- Potlačování škůdců: Síra vytváří prostředí, které je nepřátelské vůči mnoha běžným škůdcům, jako jsou například háďátka, třásněnky a roztoči. Jejich působení se tedy už nikdy nemusíte bát.
Jak používat sirky v péči o rostliny
Zařazení zápalek do péče o rostliny je jednoduché, přesto je třeba dodržet několik ověřených kroků. Nikdy je například nezapichujte těsně ke stonku ošetřované rostliny – mohlo by dojít k popálení (stalo se mi to, proto před tím varuji).
- Pro květináč standardní velikosti si připravte asi 10 až 15 zápalek.
- Vložte zápalky hlavičkou dolů do půdy kolem rostliny a dbejte na to, aby byly rovnoměrně rozmístěny.
- Po třech dnech zkontrolujte zápalky tak, že jednu z nich opatrně vytáhnete a zjistíte, zda se hlavička rozpustila. Tím zjistíte, zda se síra uvolnila do půdy. Pokud tom tak není, pak rostliny více zalévejte.
Zápalky pravidelně vyměňujte – jakmile se hlavičky rozpustí – abyste udrželi trvalý přísun síry. Postup opakujte každých několik týdnů nebo podle potřeby v závislosti na reakci rostliny. Zvláště u těch, které jsou doslova na prahu smrti, bude pozitivní efekt patrný velmi rychle, jak Chalupáři-Zahrádkáři už také informovali.