Proto naše babičky dávaly zápalky do květináče: Ochrání rostliny a odpudí otravné škůdce

Vaše pokojové rostliny už nikdy nezaskočí nedostatek minerálů ani neodbytní škůdci. Se vším pomohou docela obyčejné zápalky.

Perfektní start cibule sazečky na záhonu: Manganistan draselný i Zdroj fotografie: Шатилло Г.В. / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Babiččin zahradnický hack, který spočívá v umístění zápalek do květináčů, je důkazem vynalézavosti a důvtipu minulých generací. Tato metoda nejenže poskytuje rostlinám nezbytné živiny, ale nabízí také přirozený způsob, jak je chránit před škůdci. Účinnost této metody je založena na síře, jak informuje web AAzdraví.

Úloha síry pro zdraví rostlin

Jde totiž o základní živinu, která je v moderních zahradnických postupech často opomíjena. Přitom hraje klíčovou roli v různých funkcích rostlin, včetně enzymových reakcí a produkce chlorofylu. Pomáhá také rostlinám odolávat stresu z prostředí a zotavovat se z něj – což potvrzuje i web iReceptář. Na rostliny navíc působí pozitivně hned dvakrát.

  • Zásobování živinami: jsou-li zápalky umístěny hlavičkou dolů do půdy v květináči, síra pomalu interaguje s půdou a uvolňuje živiny, které rostliny mohou absorbovat, čímž se zvyšuje jejich vitalita a síla.
  • Potlačování škůdců: Síra vytváří prostředí, které je nepřátelské vůči mnoha běžným škůdcům, jako jsou například háďátka, třásněnky a roztoči. Jejich působení se tedy už nikdy nemusíte bát.

5 nesmrtelných pokojovek pro zapomnětlivce. Hodí se do každé domácnosti a daří se jim kdekoliv

Jak používat sirky v péči o rostliny

Zařazení zápalek do péče o rostliny je jednoduché, přesto je třeba dodržet několik ověřených kroků. Nikdy je například nezapichujte těsně ke stonku ošetřované rostliny – mohlo by dojít k popálení (stalo se mi to, proto před tím varuji).

  • Pro květináč standardní velikosti si připravte asi 10 až 15 zápalek.
  • Vložte zápalky hlavičkou dolů do půdy kolem rostliny a dbejte na to, aby byly rovnoměrně rozmístěny.
  • Po třech dnech zkontrolujte zápalky tak, že jednu z nich opatrně vytáhnete a zjistíte, zda se hlavička rozpustila. Tím zjistíte, zda se síra uvolnila do půdy. Pokud tom tak není, pak rostliny více zalévejte.
Aby se vašim pokojovým rostlinám dařilo opravdu perfektně, vyplatí se mít po ruce zápalky. Dokážou ji totiž dodat patřičnou vzpruhu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vašim pokojovým rostlinám dařilo opravdu perfektně, vyplatí se mít po ruce zápalky. Dokážou ji totiž dodat patřičnou vzpruhu

Zápalky pravidelně vyměňujte – jakmile se hlavičky rozpustí – abyste udrželi trvalý přísun síry. Postup opakujte každých několik týdnů nebo podle potřeby v závislosti na reakci rostliny. Zvláště u těch, které jsou doslova na prahu smrti, bude pozitivní efekt patrný velmi rychle, jak Chalupáři-Zahrádkáři už také informovali.

7 tipů na to, jak udržet všechny pokojovky šťastné

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při péči o pokojové rostliny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články