Velká psí plemena jsou často neoblíbená, a to proto, že si mnoho lidí myslí, že velký pes znamená velké množství problémů. To ale není vždy pravidlem. Mnohdy je to naprosto naopak, velká plemena psů jsou velmi společenská a kamarádská. Jediným jejich problémem je skutečnost, že oproti malým jedincům žijí kratší dobu. V následujícím článku jsme se zaměřili na výškové rekordmany ve světě psů.
Pes, který běžně měří až 90 centimetrů
Prvním zástupcem obřích plemem je irský vlkodav. Jeho minimální výška je 79 centimetrů, v případě psa. Má také velmi dlouhou a hrubou srst. Jeho velikost a s tím spojená mohutná kostra z něj nedělá ani vhodného parťáka na vytrvalostní sporty. Problémem u tohoto plemena je také torze žaludku, je tedy zapotřebí hlídat ho u každého jídla, abychom se jí vyhnuli.
Podobné velikosti dosahuje také německá doga. Jedná se o plemeno mohutnější, a to hlavně díky jiné stavbě kostí. Německá doga ocení velkou zahradu, nebude zde ale spokojená po celý rok. Její srst je velmi krátká, může být proto náchylnější na chladnější počasí. Libuje si ale v pravidelných procházkách a je mírumilovným a oddaným společníkem.
Miláček světa díky velkému soudku
Známým psím plemenem, které dosahuje vysokých výšek, je bernardýn. Proslavil se hlavně jako záchranářský maskot, který má na svém krku soudek s lahodnou tekutinou. Na první pohled působí jako velmi statný pes, a to nejen díky své mohutné kostře, ale hlavně díky srsti. Právě ta z něj nedělá ideálního společníka do bytu, ale spíše do domku se zahradou. Na té může být díky své srsti a husté podsadě umístěn celoročně.
Méně známým plemenem je bordeauxská doga. Ta se i přesto, že dosahuje obřích rozměrů, hodí do bytu. Jedná se o velmi mírumilovného psa, který bez problémů zvládne i soužití s malými dětmi. Nevadí jí, pokud do ní někdo šťouchá nebo ji tahá za srst, která je krátká a jemná. Bordeauxská doga nám bude vděčná za společnost a dlouhé procházky.