Jak získat rekordní úrodu cibule: Pomůže srpnové hnojivo z monofosfátu draselného

Ne vždy je třeba pro hnojení zeleniny kupovat drahé hnojivové směsi. Někdy jen jedna surovina postačí – musíte ji však aplikovat správně.

Hlavní známky toho, že je již čas sbírat cibuli – napoví vám listy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Do začátku sklizně cibule – cibule kuchyňská (Allium cepa) patřící do čeledi liliovitých – zbývá už jen několik týdnů, a tak mají zahrádkáři stále dost času na zvýšení výnosů. Pro zajištění optimálního růstu cibule je nezbytné dodat rostlinám potřebné živiny, zejména draslík a fosfor. Pro jejich vývoj jsou však prospěšné také vápník a hořčík. Kombinací těchto prvků dohromady zajistíte, že cibule dostane vše, co opravdu potřebuje a žádný detail nezůstane opomenut.

Jak hnojit cibuli monofosfátem

Pro přípravu hnojiva vezměte obyčejný kbelík a přidejte do něj šálek dolomitové moučky a dřevěný popel. Dále přidejte polévkovou lžíci monofosfátu draselného. Kbelík naplňte až po okraj čistou vodou. Uprostřed léta nalijte tekutinu na záhon cibule, přičemž se snažte trefovat spíše mezi řádky. Tato aplikace dodá rostlinám potřebné živiny. Výsledkem tohoto hnojení bude chutná a velká cibule, která opravdu dlouho vydrží. Hnojivo s monofosforečnanem draselným hraje zásadní roli při podpoře růstu cibule a zajištění vysokých výnosů.

Draslík (K) je základní makroživina, která napomáhá vývoji pevných stonků, zlepšuje růst kořenů a zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám a škůdcům. Fosfor (P), další důležitá makroživina, podporuje celkový růst rostlin, stimuluje vývoj kořenů a pomáhá při tvorbě cibulí. A přídavek dolomitové moučky do směsi pomáhá udržovat hladinu pH půdy. Dodává vápník a hořčík, což jsou mikroživiny nezbytné pro růst cibule. A podobně lze vyživit i česnek.

pěstování cibule na parapetu iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč patří do směsi popel

Vápník posiluje buněčné stěny, snižuje riziko chorob a zlepšuje kvalitu cibule, zatímco hořčík je důležitou složkou chlorofylu, nezbytného pro fotosyntézu. Nespálené zbytky dřeva přispívají k navýšení objemu organické hmoty v půdě, čímž podporují její úrodnost, zadržování vody a prospěšnou mikrobiální činnost. Pomáhají také zlepšovat strukturu půdy, což umožňuje kořenů lepší prorůstání do větších hloubek.

Díky tomu bude cibule obsahovat opravdu maximum užitečných látek, jako je například vitamín C, dále fosfor, vápník, síru, selen, zinek a siličnaté látky (například známý allicin), které jsou zodpovědné za její typickou štiplavost, kdy při krájení cibule člověk slzí. Právě díky nim má cibule mimo jiné i antifungicidní a antibakteriální účinky, takže v domácnosti najde uplatnění třeba při léčbě nachlazení nebo nejrůznějších kožních obtížích.

Cibule poroste jedna báseň iZdroj fotografie: Freepik

Na co si dát pozor

Při přípravě hnojivé směsi je důležité dodržovat doporučená množství, aby nedošlo k přehnojení, které může poškodit rostliny a negativně ovlivnit půdu. Navrhovaný poměr složek uvedený výše je obecným vodítkem, ale vždy je dobré sledovat stav vašich rostlin a podle toho hnojení uzpůsobit.

Pomoci může i jen samotný popel. Ale pamatujte si, že poslední dávka živin by měla být cibuli poskytnuta asi 3 týdny před sklizní. Zhruba dva týdny před ní je pak vhodné omezit nebo dokonce zcela vynechat zálivku.

Jak se o své záhony s cibulí staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články