S alobalem do hrnce a 10 minut vařit. Hravě tak zbavíte příbory nečistot a dodáte jim lesk

Staré a zašlé příbory ještě rozhodně nepatří do popelnice – docela obyčejný alobal vrátí lesk a krásu i těm nejznečištěnějším.

Kousek alobalu může rostlinám udělat opravdu cennou službu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Alobal není jen obyčejným kuchyňským pomocníkem. Podle webu iReceptář vám dokáže v domácnosti pomoci mnoha způsoby. Skvěle si například poradí se zašlými příbory – musíte ho jen použít tím správným způsobem.

Jak funguje alobal při čištění

Pro začátek nalijte do hrnce litr vody, přidejte půl lžičky jedlé sody a půl lžíce cukru. Tyto ingredience důkladně promíchejte, dokud se nerozpustí, a počkejte, až voda dosáhne bodu varu. Mezitím si z alobalu vystřihněte velký čtverec a rozdělte ho na čtyři stejné díly. Tyto části pevně zmačkejte do malých kuliček. Jakmile je voda horká, vhoďte tyto alobalové kuličky do hrnce a zamíchejte, radí web AAzdraví.

Nyní je čas přidat do směsi špinavé příbory a nechat je asi 10 minut vařit. Poté je vyjměte z hrnce a umyjte přípravkem na nádobí. Po vysušení a vyleštění se budou vaše příbory lesknout jako nové – a zůstanou tak opravdu dlouhou dobu. A podobný postup lze použít i při čištění stříbrných šperků. Těm podle mých zkušenostní vrátí nakonec lesk zubní pasta, kterou použijete k jejich jemnému dočistění. Nesmí však obsahovat abrazivní složky.

Chcete-li žehlení oděvů urychlit, přikryjte žehlicí desku alobalem

Další tipy pro využití alobalu

Kromě své role při čištění příborů má hliníková fólie i další skryté výhody a využití, o kterých možná nevíte. Čtenář Jakub N. z Podštátu například radí s přípravou jídla. „Když používáte alobal k vaření, pokládejte jídlo matnou stranou ven. Tento způsob zajistí, že pokrm bude rovnoměrně uvařený, protože lesklá strana účinně udržuje teplo.“

Pokud máte doma sadu starých příborů po babičce, nemusíte je vyhazovat pro jejich nevyčistitelnost – pomůže alobal. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud máte doma sadu starých příborů po babičce, nemusíte je vyhazovat pro jejich nevyčistitelnost – pomůže alobal

V chladnějších měsících může být alobal také záchranou pro studené nohy. Zabalte si do něj nohy tak, aby se lesklá strana dotýkala vaší pokožky. Přes nohy obalené alobalem si oblékněte ponožky a uvidíte, že se opravdu rychle zahřejete.

  • Žehlení: Položte alobal pod žehličku a na žehlicí prkno. Zvýší to odraz tepla a urychlí žehlení, což může pomoci při odstraňování zmačkaných záhybů.
  • Ochrana antén a baterií: Použijte alobal k obalení konců baterií nebo antén mobilních zařízení. Tímto způsobem může zvýšit jejich dosah nebo zlepšit příjem signálu.
  • Zlepšení péče o rostliny: Použijte alobal jako odrazovou desku pro světlo u rostlin. Odráží světlo, což u nich může zlepšit fotosyntézu.
svačina v alobalu iZdroj fotografie: Pexels
Alobal patří v domácnosti mezi opravdu neocenitelné pomocníky – pokud ho však chcete využít na maximum, věnujte se oběma stranám

A alobal vám také pomůže s přípravou jídla nebo vám „píchne“ s likvidací nepříjemné rzi (a to téměř kdekoliv). O obojím psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Jaké triky s alobalem patří mezi vaše nejoblíbenější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články