Šišky strčte na 30 minut do trouby: Přírodní osvěžovač vzduchu úplně zadarmo

Pokud máte po ruce obyčejnou šišku, můžete si skvěle provonět interiér. Na počátku ji však musíte strčit do rozpálené trouby.

Šišky strčte do trouby, získáte skvělý přírodní osvěžovač vzduchu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Šišky často sbírají milovníci podzimních dekorací a nepochybně jsou krásným doplňkem misek a váz, zejména v kombinaci se sušenými listy. Borové šišky však mají kromě estetického i mnoho dalších praktických využití – poslouží vám třeba jako osvěžovač vzduchu.

Osvěžovač vzduchu z borových šišek

Chcete-li vytvořit přírodní osvěžovač vzduchu z borových šišek, musíte začít jejich důkladným vysušením. Šišky vložte do trouby vyhřáté na teplotu maximálně 100 °C a nechte je tam 20 až 30 minut. Během této doby pravidelně kontrolujte, zda je vše v pořádku, protože borové šišky a jejich pryskyřice mohou být hořlavé. Poté vše nechte vychladnout a soustřeďte se na přípravu vonného oleje.

V lahvičce s rozprašovačem smíchejte 2 až 3 polévkové lžíce jakéhokoliv rostlinného oleje s několika kapkami oblíbeného esenciálního oleje. Vše důkladně promíchejte. Jakmile šišky vychladnou, vložte je do stahovacího sáčku a bohatě je postříkejte připravenou směsí. Sáček uzavřete a odložte na několik dní, nejlépe na tmavé místo. Po uplynutí určené doby je váš přírodní osvěžovač vzduchu připraven. Vyjměte z něj všechny šišky a rozmístěte je na různá místa ve svém domě, abyste si mohli vychutnat jejich nádhernou vůni.

Borové šišky jako meteorologická stanice

Borové šišky mají pozoruhodnou schopnost zavírat se ve vlhkém prostředí a otevírat se v suchém. Můžete je použít jako domácí meteorologickou stanici. Jak na to? Umístěte borovou šišku na balkon nebo venkovní parapet a ona vám zavřením svých šupin dá vizuální znamení, že se blíží déšť.

Indikátor správného zavlažování rostlin

Využijte schopnost borových šišek rozpoznávat vlhkost a zjednodušte si péči o rostliny v květináčích. Jak postupovat v tomto případě? Jednoduše vložte do každého květináče jednu šišku. Když půda vyschne, šiška otevře šupiny a upozorní, že je čas rostlinu zalít.

Unikátní vánoční dekorace z šišek iZdroj fotografie: Depositphotos
Provonění interiéru v domácnosti nemusí být vždy právě jednoduchým úkolem – pomoci vám s ním však může docela obyčejná šiška

Mulčovací materiál z lesních šišek

Šišky by se sice neměly používat jako hlavní mulčovací materiál, protože neposkytují rostlinám téměř žádnou izolaci, ale mohou být vynikajícím doplňkem pro kyselomilné druhy, jako jsou hortenzie, magnolie nebo jehličnany. Šišky navrstvené jako mulč mohou pomoci udržovat vlhkost půdy a regulovat hladinu pH. A jakmile se začnou rozkládat, dodají do půdy i nějaké ty živiny.

https://youtu.be/bPIXS76VLac
Jak upravit borovicové šišky na 5 způsobů

Jak používáte šišky nasbírané v lese vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články