Sklo u auta rozmrazíte za pár sekund, chce to jen směs vody s alkoholem

Aby vám váš automobil přes noc nepříjemně nezamrzl, vezměte si k ruce alkoholový roztok – námraze snadno zabrání.

i Zdroj fotografie: AhmadElq / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S příchodem zimy a poklesem teplot je jedním z častých problémů řidičů řešení zamrzlých oken automobilu. Na tuto nepříjemnost však existuje jednoduché a účinné řešení: domácí rozmrazovací směs, která dokáže rychle očistit zamrzlá skla.

Výroba vlastního tekutého rozmrazovače

Klíč k vyřešení problému se zamrzlými skly automobilu spočívá ve směsi na rozmrazování, kterou si snadno vyrobíte sami. K vytvoření tohoto roztoku budete potřebovat láhev s rozprašovačem, destilovanou vodu (i když postačí i voda z vodovodu) a jakýkoli druh alkoholu v poměru 1:3 (jeden díl vody a tři díly alkoholu).

„Nalijte vodu a alkohol do lahve s rozprašovačem a důkladně promíchejte. Vzniklý roztok pak naneste na zamrzlá okna vydatným postřikem. Během několika sekund budete svědky toho, že se zmrzlá vrstva začne odlupovat, čímž se proces odmrazování výrazně urychlí ve srovnání s tradičními metodami škrábání,“ radí čtenář Václav P. z Holic.

Výhody a rychlá aplikace

Krása této metody spočívá v její účinnosti a rychlých výsledcích. Tento rozmrazovací roztok totiž začíná působit během několika sekund, čímž odpadá nutnost zdlouhavého škrábání a čekání na spuštění ohřívače. Kromě rozmrazování oken může stejná tekutina na bázi alkoholu pomoci také při odemykání zamrzlých zámků automobilů. Několik kapek dezinfekčního prostředku obsahujícího alkohol nanesených na klíč nebo vložených do zámku totiž dokáže velmi dobře rozpustit i opravdu tvrdý led.

Koupil starý autobus a přeměnil ho na úžasný obytný vůz

„Abyste zabránili zamrznutí zámku automobilu, doporučuji nastříkat do klíčové dírky osvědčený přípravek WD-40,“ dodává ještě pan Václav. A pokud se potýkáte se zamrzlými bočními zrcátky, jednoduše je, stejně jako já, přes noc obalte igelitovými sáčky. Ty pomáhají zmírnit tvorbu námrazy. A alkoholový čistič doporučuje v článku na Chalupáři-Zahrádkáři i naše redaktorka Marcela Libušná. A pokud vás trápí kuny, které dokážou rozhryzat i opravdu silné kabely, vyzkoušejte naši osvědčenou návnadu.

Mlžení oken v autě zabrání ponožka naplněná neobvyklým materiálem iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud se nechcete na svém automobilu potýkat s nepříjemně namrzlými skly, musíte provést vhodná opatření – pomůže vám alkohol

Pomoci může i ocet

Pro ty, kteří hledají alternativní řešení, se osvědčuje směs octa a vody, kterou doporučuj web InStory. Kombinací tří dílů octa, jednoho dílu soli a jednoho dílu vody vznikne roztok, který lze podle potřeby aplikovat na zamrzlá skla. Další netradiční, ale účinná metoda pak podle magazínu Kupi spočívá v použití kousků přezrálé dýně, kterými se potře povrch čelního skla. Škrob obsažený v dýni pomáhá vytvořit na skle ochrannou bariéru, která usnadňuje seškrábání ledu. A působí i na ten již přimrzlý – odstraníte ho potom snáze.

Jak jste na svůj zamrzlý automobil vyzráli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články