Slupky od okurek nevyhazujte, poslouží skvěle jako zálivka pro pokojové rostliny

Slupky od okurek jsou pro rostliny přímo skvělé díky mnoha živinám, které obsahují. Stačí je jen opravdu šikovně připravit.

Slupky od okurek nevyhazujte, poslouží skvěle pro pokojové rostliny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky jsou všestranným a chutným doplňkem naší každodenní stravy, který si můžete dopřát po celý rok. Ať už je krájíte do salátů, děláte z nich rychlé odpolední svačinky nebo je používáte jako náplň do sendvičů, určitě vás nezklamou. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že slupky od okurek mohou sloužit jako cenný zdroj živin, jak napsaly i Novinky.cz.

Jak využít slupky z okurek pro pokojovky

Jednou z účinných metod, jak využít slupky z okurek při pěstování pokojových rostlin, je vytvoření zálivkové vody. Zde je návod, jak ji vyrobit:

  • Začněte tím, že oloupete 1 kg okurek a slupky si ponecháte.
  • Slupky z okurek vložte do skleněné nebo plastové nádoby, například zavařovací sklenice.
  • Zalijte je litrem vody tak, aby byly zcela ponořené.
  • Nádobu zajistěte víčkem, aby nedošlo ke kontaminaci.
  • Nechte okurkové slupky louhovat ve vodě po dobu pěti dnů.
  • Po uplynutí doby louhování vodu sceďte.

Mimochodem, podle webu Ekolist je pro rostliny nejlepší a nejpřirozenější zálivkou dešťová voda. Pokud to tedy jen trochu jde, snažte se na namáčení použít právě ji. S jejím efektivním zachytávání vám může pomoci dotace, o které jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Cukr - postřik listů cukrovým roztokem iZdroj fotografie: Depositphotos
Až budete příště loupat okurky třeba do salátu, pak jejich slupky určitě nevyhazujte – jsou totiž nabité celou řadou užitečných živin

Skvělá ochrana proti škůdcům

„Roztok z okurkových slupek můžete použít nejenom k zálivce, ale i k postřiku rostlin, zejména těch, které trápí roztoči,“ upozorňuje Milena U. Z Uherského Brodu, která ve své zahradě podle svých slov žádnou chemii nikdy nepoužívá. A má pravdu. Sloučeniny obsažené ve slupkách totiž působí jako přírodní odpuzovač roztočů a mohou ochránit vaši vzácnou zeleň i preventivně. Mimochodem – tohle jsem vyzkoušela a opravdu to funguje. Do 3 dnů byli roztoči pryč.

Alternativní použití slupek z okurek

Okurky není třeba vždy namáčet,“ dodává k tématu Libor M. Z Kunovic. „Stačí je zakopat do půdy. Jak se slupky rozkládají, uvolňují prospěšné látky, které pomáhají chránit všechny kytky před škůdci a zlepšují jejich celkový zdravotní stav.“

Okurka odhalí škůdce iZdroj fotografie: Unsplash
Slupky od okurek jsou pro rostliny přímo skvělé díky mnoha živinám

Další metodou je sušení sluncem a přeměna slupek okurek na popel. Po vysušení slupky spalte a popel seberte. Tento popel ze slupek okurek můžete smíchat s vrchní vrstvou zeminy v květináčích, čímž získáte přírodní prostředek proti škůdcům a obohatíte půdu o důležité minerály. O hnojení popelem jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři už také psali. Až si tedy příště budete pochutnávat na křupavé okurce, dvakrát si rozmyslete, než slupky vyhodíte – právě ony se totiž mohou stát tajemstvím prosperujících pokojových rostlin.

Jak se o své pokojové rostliny staráte vy?

Zdroj:
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články