Zahrady mají být prostorem krásy a klidu, kde rostliny žijí v harmonii. Některé stromy však mohou představovat pro okolní flóru značný problém.
Bříza bělokorá (Betula pendula) a túje (Thuja occidentalis) jsou dva stromy, které mohou v tichosti způsobit v ekosystému vaší zahrady spoušť, jak píše web HouseDigest. Ačkoli jsou oblíbené pro svou jedinečnou krásu a funkční využití, jejich invazivní sklony mohou způsobit obtíže.
Mohutná bříza: Kráska s žízní
Břízy, zejména nápadná bříza bělokorá (Betula pendula), jsou oblíbené pro svou elegantní bílou kůru a lehké, vzdušné listy. Jemné pohupování březových větví za větrného dne dodá každé krajině kouzelný nádech. Břízy také rychle rostou, což z nich činí atraktivní volbu pro zahradníky, kteří chtějí na své zahradě rychle vytvořit stín nebo nevšední a nápaditou strukturu.
Za jejich krásnou fasádou se však skrývá netušené nebezpečí, jak varují odborníci ze stránek SouthernLiving. Kořenový systém břízy je totiž neuvěřitelně expanzivní a agresivní a vyhledává vodu z okolní půdy. Kořeny se mohou rozprostřít široko daleko a brát vláhu všem rostlinám, které se odváží v jejich blízkosti růst. Na druhou stranu jsou také proslulé tím, že vysušují půdu ve svém okolí. Pokud tedy máte na zahradě nějaké extrémně mokré místo, které potřebujete vysušit, můžete je využít.
Thuja: Živý plot, který je náročný na vodu
Stromy rodu Thuja se často používají na živé ploty,a to především díky svým hustým, stálezeleným listům a schopnosti vytvářet přirozenou bariéru proti hluku i prachu. Jejich vzpřímený a sloupovitý růst je ideální pro lemování příjezdových cest, plotů nebo hranic pozemku.
Bohužel jde také o další strom s agresivním kořenovým systémem. Jeho kořeny jsou nejen mělké, ale také dalekosáhlé, takže velmi účinně odčerpávají vláhu z okolní půdy. Ačkoli se túji daří ve vlhké půdě, dokáže přežít i v sušších podmínkách a často soupeří s okolními rostlinami o to málo vody, které je k dispozici. A to je bohužel něco, co při současných horkých a suchých létech nebývá na zahradě úplně vítané.