Svíčka bude hořet mnohem déle, vše zařídí její zamrazení

Příjemné atmosféry lze mimo jiné docílit také svíčkami. Pokud chcete, aby hořely až třikrát déle, dejte je do mrazáku.

i Zdroj fotografie: Michael Henderson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pálení svíček má mnoho výhod. Nejen že vytváří intimní a klidnou atmosféru v místnosti, ale můžete jejich prostřednictvím také věnovat také tichou vzpomínku lidem, kteří už s námi být nemohou. Jsou však rovněž velmi pěknou dekorací, příjemným dárkem, který (hlavně ženě) udělá snad vždy radost. A pokud si koupíte kvalitní vonnou svíčku, je pak dalším benefitem příjemně provoněná domácnost. Víte ale, jak snadno prodloužit životnost svíčky?

Bezpečnost na prvním místě

Ano, svíčky jsou kouzelné, jelikož se ale jedná o oheň, rozhodně pro ně platí zvýšená opatrnost a dodržování několika málo pravidel, která váš dům zachrání před katastrofou. Jak informuje web NFPA, svíčky statisticky způsobí 2 % nahlášených požárů v domácnosti a nejvíce jich je právě v období Vánoc, kdy si lidé snaží udělat hezkou atmosféru. Nenechávejte je proto nikdy bez dozoru a rozhodně plamen sfoukněte předtím, než dům opustíte.

Rozhodně se nevyplatí na to zapomínat, což potvrzuje i zkušenost naši čtenářky paní Ivy M. z Kutné Hory: „Jednou jsem nechala svíčku hořet na terase v nádobě, která ale měla tenké sklo. Na chvíli jsem odešla a když jsem se vrátila, bylo sklo prasklé, střepy byly všude a vosk už se vyléval na stůl. Naštěstí jsem to podchytila včas, ale dávám si už opravdu velký pozor, abych se takové nedbalosti už nikdy nedopustila.“

Svíčky z včelího vosku iZdroj fotografie: Piqsels
Investujte do kvalitní svíčky z přírodního vosku

Svíčka bude hořet mnohonásobně déle

Nejlevnější svíčky bývají vyrobené z umělého parafínu, jehož základem je ropa. Tyto svíčky sice skoro nic nestojí, také ale velmi málo vydrží a příliš neprospívají zdraví (při sfouknutí uvolňují karcinogenní látky). Volte tedy raději svíčky z přírodních materiálů, jako je sójový, včelí či palmový vosk, radí web AAZdraví. Tyto svíčky jsou výrazně trvanlivější, také ale lépe voní. A rozhodně vydrží déle (já je proto kupuji nejčastěji).

Svíčky také nechte zapálené déle, než jen několik minut. Je to právě rovnoměrně se rozpouštějící vosk, který podpoří jejich delší životnost. Když je necháte hořet pouze chvíli, vytvoří se jen malá louže vosku (vosk se pak v takovém případě vypaluje jen směrem dolů a ne do boků). Vyvarujte se také vystavení svíčky v průvanu (proudící vzduch zamezuje rovnoměrnému hoření a dochází k vyšší produkci kouře). A znovu zapalujte vždy až úplně vychladlé svíčky.

Prázdný mrazák iZdroj fotografie: Peter Galvin / Creative Commons / CC BY
Svíčku dejte do mrazáku, bude hořet až třikrát déle

Mrazák má mnoho využití

Ačkoli mrazák je v domácnosti nejčastěji používán jako spotřebič uchovávající potraviny v hlubokém mrazu a tím prodlužující jejich životnost, málokdo ví, že to stejné platí i u svíček. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři už radili, stačí dát malé svíčky na pár hodin do mrazáku, velké pak klidně přes noc a příjemných plamínků si můžete užívat až třikrát tak déle.

Mandarinka a olivový olej: Neobvyklá kombinace poslouží k tvorbě svíčky nebo osvěžovače vzduchu

Vlivem mrazu vosk ztuhne a při hoření bude tát pomaleji. Mrazák ale využijete například i pokud budete chtít odstranit nepříjemný cigaretový kouř či žvýkačku z oblečení. I o tom jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jak prodlužujete životnost svíček vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články