Česnek nikdy neshnije: Úspěšné skladování podpoří zapletení do copánků

Většina lidí si myslí, že na česneku je nejtěžší jeho pěstování. Ovšem srovnatelně velkou výzvu představuje i jeho správné skladování.

Sklizený a svázaný česnek i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Česnek a cibule jsou základními ingrediencemi v různých kuchyních, protože dodávají pokrmům hloubku a chuť. Abyste si v kuchyni zajistili stálý přísun čerstvého česneku a cibule, je nezbytné je správně skladovat. Prvním krokem je důkladné vysušení cibulí, ale existují i další pravidla, která jsou pro úspěšné skladování stejně důležitá. Česnek i cibuli lze skladovat stejným způsobem.

Své „cibuloviny“ zapleťte do copů

Jednou z účinných metod skladování česneku a cibule je jejich spletení do copů. Oplétání je nejen udržuje mimo dosah škůdců a potencionálních patogenů, ale také zajišťuje dobrou cirkulaci vzduchu, což je nezbytné pro prevenci plísní a hniloby.

Pletení česneku a cibule

Před pletením se ujistěte, že jsou česnek a cibule důkladně vysušené. Nechte je sušit na dobře větraném a suchém místě po dobu přibližně dvou až tří týdnů. Během tohoto procesu se vnější vrstvy začnou podobat papíru – to je zcela v pořádku. Nať určitě neodřezávejte, místo toho vedle sebe cibuli nebo česnek jen rozprostřete, aby jednotlivé rostliny nebyly naskládány jedna na druhé.

Technika pletení copu z česneku či cibule

Při pletení copu z česneku nebo cibule začněte se třemi cibulemi. Cibulku vpravo překřižte přes prostřední cibulku a poté překřižte cibulku vlevo přes novou prostřední cibulku. Pokračujte v tomto postupu a podle potřeby přidávejte další cibulky, dokud nedosáhnete požadované délky copu. Pro zajištění copu jej svažte provázkem nebo šňůrkou. Pleťte tak, aby se jednotlivé hlavičky navzájem nedotýkaly – pomůže to minimalizovat riziko možné hniloby.

Jak skladovat česnek v zimě iZdroj fotografie: Depositphotos

Skladování česneku v copech

Česnek a cibuli skladujte nejlépe zavěšené ve vhodném prostoru, mimo dosah vlhkosti a přímého slunečního záření (pozor i na teplotu – ve skladovacím prostoru by se nikdy neměla dostat do minusových hodnot). Ale pokud tuto možnost nemáte, klidně jim dopřejte zázemí i v bednách s laťkovou nebo mřížkovou konstrukcí, které umožňují cirkulaci vzduchu. Zabráníte tak hromadění vlhkosti, která může vést k hnilobě.

A pokud je to jen trochu možné, skladujte tyto dvě komodity odděleně. Cibule má totiž tendenci vylučovat vlhkost, která může ovlivnit česnek a naopak. Jejich oddělené skladování tomuto problému předchází.

Skladování česneku v látkových sáčcích

Pro skladování česneku můžete použít látkový sáček. Namočte sáček do silného roztoku soli a nechte jej vyschnout, dokud tkanina neztvrdne. Poté do sáčku vložte palice česneku nebo pevné menší cibule a uskladněte je pro dlouhodobé použití.

Úspěšné skladování česneku skvěle podpoří zapletení do copánků iZdroj fotografie: Depositphotos

Chladné a suché místo je důležité

Zapletený česnek a cibuli skladujte na chladném a suchém místě s dobrým větráním. Vyhněte se místům s vysokou vlhkostí nebo přímým slunečním světlem, protože to může ohrozit jejich kvalitu. Objevte krásu pletení a zažijte uspokojení z toho, že máte čerstvý, aromatický česnek či cibuli vždy po ruce. A vyzkoušet můžete i další osvědčené postupy našich babiček.

Jak skladujete česnek a cibuli vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články