Už žádné nudné zalévání, stačí si vytvořit kapkovou závlahu. Potřeba je jen hadice a plastová lahev

Vyrobit si kapkovou závlahu není vůbec těžké. Pokud to uchopíte za ten správný konec, zvládnete to jen za použití domácího odpadu.

Jak na výrobu účinné závlahy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když v létě praží slunce, vaše tak pečlivě opečovávané rostliny mnohdy rostliny žízní po vodě. Nemusíte se však bát, že by třeba během vaši dovolené definitivně uschly, protože existuje jednoduché a důmyslné řešení, které jim zajistí to správné množství vody: kapková závlaha. A to klidně i ta vyrobená podomácku – tu doporučuje i web iReceptář.

Jak na domácí kapkovou závlahu

K výrobě tohoto šikovného pomocníka stačí jen plastová láhev a trocha vynalézavosti. Pro začátek si připravte tyto suroviny:

  • Plastová láhev, nejlépe o objemu 1,5-2 litry.
  • Provázek
  • Tenká hadice
  • Drát
  • Nářadí

Začněte tím, že uprostřed víčka láhve vytvoříte otvor. Tento otvor by měl mít přibližně stejný průměr jako hadice a měl by umožnit její opravdu těsný průchod (tak, aby voda skrz tyto místo co nejméně unikala ven). Poté zkraťte hadici a provázek ustřihněte na délku téměř dvojnásobnou, než je délka láhve. Provázek by měl být o něco delší než hadice a měl by jí procházet. Jeden konec hadice bude umístěn u dna láhve, zatímco druhý konec bude viset nad půdou.

Jak na pěstování hub doma: Už žádné chození do lesa, stačí jen lahev

Jak na pěstování hub doma: Už žádné chození do lesa, postačí jen plastová lahev

Pomocí kousku drátu provlékněte jeden konec provázku hadicí a vložte ji do otvoru v uzávěru láhve. Naplňte láhev vodou tak, aby byla hadice ponořená, a poté pevně našroubujte uzávěr. Poté pomocí drátu vytvořte kolem hadice spirálu a zajistěte ji na místě (jeden konec drátu připevněte k plastové láhvi).

Zakopejte plastové lahve do země, umí pomoci zahradě iZdroj fotografie: Depositphotos
Za kapkovou závlahu už nemusíte utrácet. Stačí vzít trochu odpadu, který najdete doma a můžete si vyrobit vlastní

Otestujte systém – je to třeba

Opatrně převraťte plastovou láhev dnem vzhůru a stiskněte ji, aby se voda dostala do hadice. Sledujte úroveň vlhkosti provázku uvnitř hadice – a v případě potřeby ho vyměňte za ten s větší (nebo naopak menší) savostí, jak doporučuje web TakToJeNášSvět. Nakonec jen uložte plastovou láhev do blízkosti rostliny, kterou chcete zavlažovat, a nechte systém kapkové závlahy pracovat. Další tipy a triky pro „líné zavlažování“ popsali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Jak na výrobu domácí kapkové závlahy

Jak se o své rostliny během dovolené staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články