Už žádné otravné chození s konví, z plastových lahví lze vyrobit domácí kapkovou závlahu

Přestaňte se tahat s těžkými konvemi s vodou. Pokud si k ruce vezmete pár PET lahví, zavlažíte své rostliny skoro bez námahy.

Jak na výrobu účinné závlahy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nebaví vás opakované zalévání zahrady klasickou konví? Domácí systém kapkové závlahy vyrobený z recyklovaných plastových lahví vám může v tomto ohledu značně odlehčit. A jeho výroba je snadná, jak potvrzuje i web iReceptář.

Jak na domácí kapkovou závlahu

Celý postup je opravdu jednoduchý. Vše, co musíte udělat, je připravit si předem dostatek potřebného materiálu a vyhradit si asi dvě hodinky na výrobu a umístění vašeho nového pomocníka na zahradu, co si vzít k ruce?

  • Plastové láhve: Ideální jsou ty o objemu 1,5 až 2 litry.
  • Tenké trubky nebo hadice: Ty budou přenášet vodu z láhve k rostlinám.
  • Provázek nebo příze: Slouží k regulaci průtoku vody.
  • Vrták nebo hřebík: Pro vytvoření malých otvorů v uzávěru láhve.
  • Drát: K upevnění všech součástí podle potřeby.
  • Nůž nebo nůžky: K řezání láhve a hadiček.

Začněte vyvrtáním nebo propíchnutím otvoru uprostřed víčka láhve. Otvor by měl být dostatečně velký, aby se do něj těsně vešla hadička a nedocházelo k únikům. Pomocí nože nebo nůžek poté odřízněte dno plastové láhve, což vám umožní ji snadno naplnit vodou. Otvorem v uzávěru poté protáhněte kus hadičky. Měla by těsně přiléhat, aby voda pomalu odkapávala. V případě potřeby ji podle rady z webu TakToJeNášSvět zajistěte zevnitř pomocí drátu, abyste zabránili jejímu vytažení. Mně se to už mnohokrát vyplatilo.

Jak a proč používat v zahradě a truhlících hydrogel? Měli byste to vědět zejména před odjezdem na dovolenou

Instalace kapkové závlahy na zahradě

Vykopejte na zahradě malou jámu v blízkosti rostlin, které chcete zalévat. Poté umístěte láhev uzávěrem dolů do jámy tak, aby její horní část (nyní bez dna) mírně vyčnívala nad půdu. Nalijte dovnitř vodu a sledujte, jak bude pomalu odkapávat přes hadičku až na záhon. U větších zahradních ploch rozmístěte na různých místech zahrady více lahví, abyste zajistili rovnoměrnou distribuci vody. Nebo propojte několik lahví pomocí trubek a vytvořte rozsáhlejší zavlažovací síť, která může zavlažovat více rostlin současně.

Ne vždy je třeba do zalévání zahrady vložit veškeré své síly. Leccos si můžete díky šikovným trikům opravdu snadno ulehčit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne vždy je třeba do zalévání zahrady vložit veškeré své síly. Leccos si můžete díky šikovným trikům opravdu snadno ulehčit

Nastavení průtoku vody

Průtok vody můžete regulovat utažením nebo povolením uzávěru. Pokud voda teče příliš rychle, použijte menší hadičku nebo vložte do hadičky kousek provázku nebo příze, abyste omezili průtok.  Další tipy a triky pro „líné zavlažování“ Chalupáři-Zahrádkáři podrobně popsali například v článku zde.

Jak se o své rostliny během dovolené staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články