V pytli nebo PET lahvi: Neobvyklý, zato účinný způsob výsadby cuket a okurek

Pokud máte rádi okurky a cukety a chcete se naučit, jak urychlit jejich růst a získat hojnou sklizeň, vyzkoušejte tento způsob.

Vašim cuketám letos pomůže hnojivo z popela či jódu a amoniaku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud chcete získat bohatou sklizeň okurek a cuket, existuje jednoduchý způsob, jak urychlit jejich růst a zlepšit kvalitu plodů. Tento způsob je ideální pro oblasti s chladným létem nebo pro pěstování rostlin v těžkých půdách. A nebudete k tomu potřebovat ani nic složitého – jen pár základních pomůcek a jeden šikovný postup.

Pěstování okurek v pytli a lahvi

Jako první je třeba do 50 l pytle naplněného zeminou přimíchat rostlinné zbytky, jako je například posečená tráva nebo kompost. V ideálním případě by tyto zbytky měly tvořit asi 50 % jeho objemu – pro další vývoj sazenic je to opravdu důležité. Poté se do pytle zasadí okurka. A to tak, aby jí „vykukovaly“ děložní listy. Zemina by měla být vlhká, ale ne příliš mokrá, aby se semeno mohlo dobře uchytit.

Tento způsob zajistí, že kořenový systém sazenice zesílí a rostlince se bude mnohem lépe dařit. Před sázením také nezapomeňte naříznout spodek pytle, aby se kořeny mohly volně rozvíjet a nebyly blokovány špatně odtékající vodou. Na vrchol pytle je pak následně třeba ještě usadit pětilitrovou lahev s odříznutým dnem, která poslouží jako kryt. Během růstu okurky můžete postupně přisypávat zeminu a odstraňovat spodní listy.

Pěstování cukety a okurek bez zahrady. iZdroj fotografie: Depositphotos

Okurky není třeba vysazovat samostatně

Pokud máte k dispozici dostatečně velké pytle, můžete okurkám dopřát i přítomnost vhodných sousedů, kteří je mohou ochránit proti škůdcům (nebo jim pomohou s lepší asimilací živin v půdě). Skvěle se k nim například hodí:

  • fazole
  • měsíček
  • lichořeřišnice
  • hrášek
  • ředkvičky
  • kukuřice
  • kopr
  • salát

Vůbec si naopak „nesednou“ s cuketami, rajčaty, slunečnicí a melouny.

Pěstování cukety a okurek bez zahrady. iZdroj fotografie: Depositphotos

Cuketě se lépe daří v truhlíku

Ovšem chcete-li pěstovat cukety, využijte místo pytle raději velký truhlík. Vhodná je hloubka asi 15 cm a šířka minimálně 40 cm (pro délku platí tytéž minimální rozměry). Pokud se cukety začnou příliš rozrůstat, můžete je podle potřeby podepřít bambusovými tyčemi. Důležité je také jejich pravidelné zalévání a hnojení (což samozřejmě platí i pro okurky). Pokud chcete dosáhnout co nejlepší sklizně, můžete použít organické nebo tekuté hnojivo.

Ovšem velmi dobře poslouží i obyčejný dřevěný popel. Je však důležité sazenice zalévat i hnojit velmi opatrně a nedotknout se listů. Pytel (nebo truhlík) by také měl být během chladnějších dnů vždy zakryt lahví, aby se zlepšila teplota a vlhkost v okolí rostlin. Tento způsob pěstování okurek a cuket může být skvělým řešením pro zlepšení sklizně, a to zejména v obtížných klimatických podmínkách. Určitě se tedy vyplatí ho vyzkoušet.

Jaké triky používáte při pěstovávání okurek a cuket vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články